13. Uçan Süpürge film festivalinin ana teması KADIN

.
Bu yıl 13. düzenlenecek olan 13. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali devam ediyor. 6 Mayıs’ta start alan festival 13 Mayıs’a kadar devam edecek. Ankaralıları filme doyuracak olan festivalin ana teması kadın. Kadına ithaf edilmiş.

13’üncü yaşını kutlayan Festivalin teması; “Kötülük” olarak belirlendi.

Festival Yönetmeni Halime Güler, “Festivalde 28 ülkeden 98 kadın yönetmenin filmleri var. Kadın yönetmenlerin çektikleri filmleri gösteriyoruz. Bu konuda pozitif ayrımcılık yapıyoruz….Türkiye’ de kadın yönetmenlerin sayısının her geçen gün artmasından mutluluk duyuyoruz. Yaptığımız şey kültür ve sanat alanında da kadınını emeğine kültürüne bedenine sahip çıkmak” dedi.

Bu sene Festival, kadınlara atfedilen kötülüğün hem hayatta hem de sinemada nasıl karşılık bulduğunu sorgulayacak.

Festival; çekici, kışkırtıcı, komik, hüzünlü ya da eğlenceli filmler eşliğinde, cadı olmayı seçmiş kadınların hikayelerini seyirciyle buluşturacak. Açılış gecesi tanınmış simalar cadı ve Macbeth olacak.

Türkiye sinemasında “kötülük” denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Lale Belkıs bu se nenin Uçan Süpürge Onur Ödülü’nü alacak.

6 ve 13 Mayıs tarihleri arasında gösterilecek festival filmleri, Kızılırmak ve Ankara Goethe Enstitüsü’nde izleme imkanı olacak. Özellikle Ankaralılar kaçırmayın…Instagram

Leave A Response

*