13. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali sona erdi

13. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde ”Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Ödülü”nü Ursula Meier’in yönettiği ”Yuva” filmi alırken, ”Genç Cadı Ödülü”ne ”Bornova Bornova” filmindeki oyunculuğuyla Damla Sönmez layık görüldü.

Festival, Kızılırmak Sineması’nda düzenlenen törenle sona erdi. Törende, sunuculuğu Merve İldeniz ve ”Kosmos” filminin oyuncusu Sermet Yeşil üstlendi. Festival Koordinatörü Halime Güner, kapanış törenindeki konuşmasında, bu yıl festivalde sinemada kadına atfedilen ”kötülük” üzerine bir çerçeve kurduklarını, atölye çalışmaları, film okumaları, panellerle bu çerçevenin dışına çıktıklarını söyledi.

Festivalde, ”FIPRESCI Ödülü”nü, 13 film arasından Ursula Meier’in yönettiği ”Yuva” kazandı.

Ödülü, Meier adına Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım ve Kültür İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Deniz Özmen aldı. Özmen, ödülü en kısa zamanda yönetmen Meier’e ileteceklerini söyledi.
İsviçre-Fransa-Belçika ortak yapımı olan film, başrol oyuncusu Isabelle Huppert’e ”Lumiere Ödülleri”nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandırmış, 2009’da da İsveç Film Ödülleri’nde ”en iyi senaryo” ve ”en iyi film” ödüllerini almıştı.

Genç oyuncuları desteklemek için ilki geçtiğimiz yıl verilen ”Genç Cadı Ödülü”ne de ”Bornova Bornova” filmindeki performansı dolayısıyla Damla Sönmez layık görüldü. Sönmez, 36 aday arasından ödüle hak kazandı.(Kaynak: Cumhuriyet)Instagram

Leave A Response

*