3. İstanbul Edebiyat Festivali Başlıyor

İBB Kültür Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleştirilecek olan 3. İstanbul Edebiyat Festivali 5-10 Aralık 2011 tarihlerinde Sultanahmet’te, Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi’nde gerçekleştirilecek.

Toplam 6 gün sürecek olan festivalde, atölye çalışmalarından açıkoturum ve panellere, film gösterimlerinden konsere, sergilerden ödül törenine 20 farklı etkinlik yer alıyor. 

Festivalin tanıtımına ilişkin Adamar Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü Hüseyin Öztürk, belediye olarak her türlü sanatsal faaliyetlere destek verdiklerini belirterek, yılda 2 bin etkinlik gerçekleştirdiklerini ve bunun yaklaşık 500’ünün edebiyat üzerine olduğunu söyledi.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi tarafından, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla, 7-13 Aralık 2009 tarihlerinde 1. İstanbul Edebiyat Festivali’ne ve 6-11 Aralık 2010 tarihlerinde 2. İstanbul Edebiyat Festivali’ne imza atılmıştı. Basın ve görsel medyanın ilgiyle izlediği festival, edebiyat dünyasında da beğeniyle karşılanmış, gelenekselleşmesi konusunda sözlü ve yazılı çok sayıda önerilerde bulunulmuştu. Her iki festivalde 100’ü aşkın edebiyatçı ve sanatçı yar almıştı. Yine her iki festivalde büyük ödüller; “şiir” dalında Ahmet Oktay ve Ülkü Tamer’e, “roman” dalında Hasan Ali Toptaş ve Sevinç Çokum’a, “deneme” dalında Ahmet Turan Alkan ve Beşir Ayvazoğlu’na, “hikâye” dalında ise Mustafa Kutlu ve Rasim Özdenören’e verilmişti. Instagram

Leave A Response

*