Nazım Hikmet anılıyor


Usta şair Nazım Hikmet ölümünün 47. yılında çeşitli yerlerde düzenlenen törenlerle anılıyor.

Moskova’da düzelenen anma töreninde çok sayıda sanatçı, Moskova’da yaşan Türkler ve işadamları katılıyor.

Törende Nâzım Hikmet’in Türkçe ve Rusça şiirleri okunuyor. Şairin mezarına karanfiller bırakılıyor, beyaz güvercinler uçuruluyor.

Nazım Hikmet’i anma törenlerinde Edip Akbayram da Moskova’da konser verecek. Sovyetler Birliğine gitmesinin ardından vatandaşlıktan çıkarılan Nazım Hikmet, geçen yıl yeniden Türkiye vatandaşlığına alınmıştı.

Şairin Moskova’da hayatını kaybettiği 3 Haziran’da Antalya’da Fazıl Say imzalı ‘Nâzım Oratoryosu’ seslendirilecek. Konserde Fazıl Say’a şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile Ankara Devlet Çoksesli Korosu, şiirde Genco Erkal, vokalde Sertab Erener ve Güvenç Dağüstün eşlik edecek.

Yaşamı boyunca şiirleri ve yazıları yüzünden 11 ayrı davadan yargılanan Nazım Hikmet, İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre yattı.

5 Ocak 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yeniden Türkiye vatandaşlığına alınan usta şairin Bursa cezaevinde kaldığı yılları anlatan ‘Mavi Gözlü Dev’ adlı film 2007 yılında vizyona girdi.

KAYNAK /TİN – turkiyeinternetteInstagram

Leave A Response

*