Almanya’da Türkler.. Roportaj 1

Yazımızın konusu başlıktan da anlaşılacağı üzere, Almanya‘da yaşayan Türkler.. Röportaj konuğumuz Uzun yıllardır ailei ile birlikte Almanya’da yaşayan Seda Baday. Seda Hanım, 2 şeker minik kızı ve eşiyle Almanya’da yaşıyor.  Seda Hanım’la oradaki Türkler, Almanya’daki eğitim ve iş gücü üzerine samimi bir röportaj yaptık..

HANGİ MODA: Almanya’ya gidiş hikayenizi kısaca anlatır mısınız?

SEDA BADAY:  Biz ablamla ikimiz Türkiyede büyüdük anneannemde. O zamanlar ailem Almanya’da fabrika iscisiydi. Yıllardır da buradayız. Türkiyedeki okuldan okudugumuza dair kagidı, her alti ayda bir Almanya’ya gönderdigimizde, babamlar cocuk parasi aliyorlardi.

Alman vatandasiyim türkiyede istedigim kadar kalabiliyorum bir cok arkadasim Türkiyeden evlenip orada yasamaya basladilar cocuk parasi arti devletten yardim alabiliyorlar

Devlet cocuk okutmak icin her zaman destek oluyor. Mmesela bir ailenin üc cocugu var ise,  iki cocugu sen okula gönderiyorsun, üniversite dahil ücüncüyü devlet ödüyor.

HANGİ MODA: Çifte vatandaş mısınız?

S. BADAY: Şu anda alman vatandasiyim, cifte vatandasligin kalktigini biliyorum. Alman vatandasiyim Türkiye’de emeklilik ile ilgili sorun oldugunu biliyorum…Ama alman vatandasiyken burdaki haklari daha iyi degerlendirebiliyorum. Esim Türk vatandasi su anda calismisligi , yani emeklilik kassasina giren para ile Türkiyeden emekli olma hakkini veriyor ona….

HANGİ MODA: Peki çocuklarla ilgili sıkıntı yaşıyor musunuz? Yani dil konusunda?

S. BADAY: Kesinlikle hayir. Eskidenmis cocuklari anaokuluna göndermiyorlarmis,  ailelerimiz veya türk siniflari varmis. Şimdi hepsi kalkti. Aanaokullari zorunlu oldu cocuklar 6 ay icinde Almancayi söküyorlar. Yabanci aileler cocuk üc yasina bastigi zaman anaokuluna göndermek zorundalar.. Dil egitimi icin.

Eskiden 2000 yilina kadar Türk siniflari vardi simdi ise artik Türkler Almanlar Ruslar vs. hepsi ayni siniftalar ve ikinci siniftan itibaren bir ek dil daha geliyor ingilizce zorunlu..

HANGİ MODA: Şunu diyebiliriz o zaman;  Almanya’da yaşayan Türklerin çocuklarının eğitimi, Türkiye’deki eğitimden kat be kat daha iyi ve sistemli? Doğru mu?

S. BADAY: Evet kat ve kat cok iyi diyebiliriz.

HANGİ MODA:  Evde konuşulan dil ağırlıklı olarak hangisi?

S. BADAY: Egiticiler hangi dili iyi biliyorsaniz onu cocuklariniza dogru bir sekilde ögretin diyorlar. Mesela,  arkadaslarim anne almanca baba türkce ögretiyor. Anne ve babanin almancasi iyi degilse, ana dilini ögretiyoruz

HANGİ MODA: Almanya’da yaşayan Türklere bakıldığında uyum konusunda hiç de kötü olmadıkları görülüyor. İşsiz olanların oranı yüzde 10. Çalışanların kazandığı para ise hiç de az değil. Buna rağmen, Almanya çapında yaklaşık 1000 kişi üzerinde telefonla yapılan araştırma, Türklerin yüzde 45’inin Almanya’yı terk ederek, Türkiye’de yaşamak istediğini ortaya koyuyor. Sence neden? Acaba emekli olanlarda mı görülüyor sıklıkla vatanlarına dönme isteği?

S. BADAY: Türkler eşlerini Türkiye’den getiriyorladı. Bu durumda esinin Almanya’ya ayak uydurmasini zorlastiriyor. Çevremde gözlemledigim ise,  tek tük cocuklu aileler gidip memnun kalmadan geri dönüyorlar. Bu daha cok burdaki is hayatindan yani robotlasmis hayati terk etmek isteyenlerde kaynaklaniyor. Aslinda bu dediginiz olay, yani kesin dönüs olayi daha cok 10-20 sene öncesi ne dayaniyor…

Şu anda benim ailem gibi bircok emekli Türklerimiz bile cocuklarini terk edip Türkiye’ye yerlesemiyorlar. 6 ay Türkiye 6 ay Almanya’yı tercih edenler var.

HANGİ MODA:Peki neden?

S. BADAY: Türkiyede Türklerimiz mallarini kurmus. Yani evini, dükkanını, tarlasını almıs . İnsanlarin zaten en büyük hayali 10 sene calışıp, kesin dönüs yapmakmış. Bu nedenle buraya hic bağlı kalmamak açısından,  burdan mal almayi bile düsünmemisler . Ama olaylar cok farklılaştı . Artık gencler yatirimlarini Almanya’ya yapiyorlar …. Türkiye’ye yerlesen arkadaslarim var. Alman vatandasi kendileri ama,  esinin maaşıyla  geciniyorlar. Birde burdaki devletten yardimlarini aliyorlar…

HANGİ MODA: Peki din konusuna değinelim biraz da.  Orada gençler din konusunda ne düşünüyor? Ne kadar dindar, ne kadar değil?

S. BADAY: Burdaki türkler cok dindarlar cuma günleri Namazlarini eksik etmiyorlar, oruc tutuluyor ve camilerde lahmacun icin bayanlar gidiyorlar. genclerimiz dahil.. Özel gün yapiyorlar . Haftada bir gün din konusmalari var… Burdaki Türklerde etkileniyor maalesef. Secimlerde cok fazla bir imkan olmadigi icin, elimiz kolumuz bagli bekliyoruz ve cok üzülüyoruz. … Sehit analarimiza icimiz kan agliyor!

HANGİ MODA:Türkler bölgesel olarak mı yerleşiyor, yoksa her yere yayılmış durumdalar mı Almanya’da

S. BADAY: Türkler her yere yayilmis durumda…Ve artik Türkler Almanya’da dahi kendini kanitlamis. Bir cok Türk serbest meslek yapiyor Genclerimiz hep universite okuyor.

Röportaj için Sevgili Seda’ya teşekkür ediyoruz. Bilinen, bilinmeyen bazı konuları irdelemiş olduk:)

Almanya ile ilgili röportajlarımız devam edecek…Instagram

Leave A Response

*