Ayşe Kulin Gençlerle Buluşacak


Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yürütülen “Okumayı Seviyoruz”projesi kapsamında Ayşe Kulin, herhangi bir nedenle okula gidemeyen ve bir üst eğitim kurumuna devam edemeyen gençlerle buluşacak.

Bugün saat 14.00’te Bağcılar Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlikte gençler, yazara Türkiye ve dünya edebiyatı hakkında soru sorma imkânı bulacak. Söyleşinin ardından Ayşe Kulin, katılımcılar için kitaplarını imzalayacak. (0212 461 06 00)

KİMDİR AYŞE KULİN

1941 İstanbul doğumlu Ayşe Kulin çağdaş bir Türk yazar ve gazetecidir. Yazdığı birçok biyografik eser ve roman onu günümüzün en çok çok okunan yazarlarından biri yapmıştır. Ayşe Kulin kendine has akıcı ve yalın üslup ile birçok ödül kazanmış ve romanları beya perdeye de aktarılmıştır.

BİYOGRAFİ VE ESERLERİ

İNGİLİZCE BİYOGRAFİ İÇİN TIKLAYIN

Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat bölümünü bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. Uzun yıllar televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak görev yaptı.

Öykülerden oluşan ilk kitabı Güneşe Dön Yüzünü 1984 yılında yayınlandı. Bu kitaptaki Gülizar adlı öyküyü, Kırık Bebek adıyla senaryolaştırdı ve bu filmi 1986 yılında Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazandı.

1986’da sahne yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini üstlendiği Ayaşlı ve Kiracıları adlı dizideki çalışmasıyla Tiyatro Yazarları Derneği’nin En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’ni kazandı.

1996 yılında Münir Nureddin Selçuk’un yaşam öyküsünün anlatıldığı Bir Tatlı Huzur adlı kitabı yayınlandı. Aynı yıl,Foto Sabah Resimleri adlı öyküsü Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, bir yıl sonra aynı adı taşıyan kitabı Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazandı.

1997’de yayınlanan Adı: Aylin adlı biyografik romanı ile, İstanbul İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi.

1998 yılında Geniş Zamanlar adlı öykü kitabı, 1999’da Iletişim Fakültesi tarafından yılın romanı seçilmiş olan Sevdalinka ve 2000’de yine bir biyografik roman olan ve Füreya Koral’ın hayatını aktardığı Füreya yayınlandı.

2001 yılında yayınlanan Köprü isimli romanı ile Doğu illerimizde yaşanan dramın kökenleri ve Cumhuriyet tarihi içindeki nedenlerini ele aldı.

Ayşe Kulin 2002 yılında yayınlanan NEFES NEFESE isimli romanında ikinci dünya savaşı sırasında yüzlerce Yahudi’yi soykırımda kurtaran Türk diplomatlarının kahramanlıklarını işledi.

Yazar 2008 yılında yayınlanan UMUT isimli romanında ise bir Boşnak göçmeni köklü aileyle, İstanbul’un yerlisi çerkes asıllı kalbur üstü bir ailenin yepyeni bir cumhuriyetin ilk günlerinin  içinde yaptığı yolculukta, yaşanan sevinç, heyecan ve aşkları ve bu güzide ailelerin yollarının kesişmesi sonucunda olanları kaleme aldı.

KAYNAK: TÜRKİYEİNTERNETTEInstagram

Leave A Response

*