Bağışıklı sisteminizi güçlendirin

Sonbahar yaklaşıyor. Kışa hazırlık,  bağışıklık sisteminizi de güçlendirin. Bu aylarda beden havalar nedeniyle zayıf düşüp, hastalıklara mağlup olabilir. Soğuk algınlıkları ve gribal enfeksiyonlar her an kapımızı çalabilir.

Bağışıklı sistemini nasıl güçlü kılabiliriz?

Besinlerden yeteri kadar yararlanın.  Doğal besinlerden vitaminlerden yeterince yararlanın. Vücudunuzu antioksidanlarla kuvvetlendirin. Özellikle C ve E vitaminlerini bolca tüketin. Limon, portakal, brokoli, kivi, greyfurt, biber ve lahanada bol miktarda C vitamini bulunuyor. Bu besinleri mutfağınızdan dolayısıyla midenizden eksik etmeyin.

Meyva suyunu tercih ederseniz, taze sıkılmış olanları seçin. Bu mevsimde sofranızda mutlaka bulunması gereken besinlerden bir diğeri de  süt ve süt ürünlari olmalı. Yoğurt detoks etkisi yarattığı için, bağışıklık sisteminide güçlendiriyor. Yine kefirde içerdiği yararlı bakteriler sayesinde bağışıklığınızı desteklemekte yardımcı oluyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğeri de çinko.. İstiridye, susam, kırmızı etler, bitter çikolota, yumurta ve baklagillerde bolca mevcut.

Bitki çaylarından da destek almalısınız. Örneğin ekinezya akyuvarların aktivitesini arttırdığı için, nezle ve gribe karşı bünyeyi savunuyor ve bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.

Ve tabiki omega 3 Balık yağı… Hem bağışıklık siteminizi güçlendirir, hem de viral, bakteriyel, paraziter enfeksiyonlara karşı konakçı defansını zayıflatarak hastalıklardan koruyucudur.Bu tür besinleri tüketemeyen ya da beslenme sorunu yaşayanların mutlaka balık yağı içeren suplement yada şuruplarla desteklenmesi hem güçlü bir bağışıklı sistemi hem de beyin gelişimleri için çok önemlidir.Instagram

Leave A Response

*