Banyolarımızı nasıl “evimizin en güzel köşesi” haline getiririz?

HOMIFY-BANYO-171115-1

KAYNAK: HOMIFY
B. RESIM İÇİN TIKLAYIN

Evimiz hayatımızın en önemli parçalarından biridir. Büyük tempo ve stres altında çalışmak zorunda olduğumuz bir zaman diliminde, yorgun argın bir şekilde kendimizi eve attığımızda isteriz ki enerji ve huzur bataryalarımız tekrar dolsun ve ailemizle birlikte mutlu, keyif verici ve de sakinleştirici bir ortamda geçireceğimiz saatlerden sonra ertesi gün tekrar o kaçınılmaz yaşam mücadelesine hazır olabilelim. Tabii ki hafta sonları ve tatillerde de bu duyguyu katlayarak yaşayabilmek de yaşam kalitemize ayrı bir olumlu katkı yapacaktır.

Evimizin salonuna, yatak odasına ve hatta mutfağına büyük önem veriri ve bu bölümleri özene bezene oluşturur, süsleriz genellikle. “Acaba banyomuza da aynı titizliği gösteriyor muyuz?” diye sorulduğunda bizce durup düşünmekte fayda var.

Zira genellikle bakıldığında evimizin bu bölümüne aynı itinanın gösterildiğini söylemek pek de kolay görünmüyor doğrusu. Tabii ki toplumdan topluma ve kültür seviyesine göre oldukça değişken bir durumdan bahsediyoruz bu noktada. Ama unutmamalı ki banyomuz da sağlığımız için çok önemli bir alandır ve en az evimizin diğer gözde köşeleri kadar ilgiyi hak etmektedir. Üstelik geleneksel olarak da çok önem verdiğimiz misafirlerimiz geldiğinde inanın ki bakacakları en önemli yerlerden biridir, belki de mutfağımızla birlikte.

Pekiyi banyomuzu daha da güzelleştirmek ve orada olduğumuz süre içinde daha çok keyif almamızı sağlamak için kolaylıkla yapabileceğimiz şeyler neler olabilir?

Banyomuzu dekore ederken ışık ve kişilik faktörünü atlamamakta fayda var örneğin. Yani, banyo ne gereğinden fazla yani rahatsız edici şekilde parlak ışıklı olmalı ve ne de “etrafımızı bile görmekte zorlanacağımız kadar loş olmalıdır” ki böylece rahat bir duygu yaşatabilsin içinde olan kişiye.

HOMIFY-BANYO-171115-2

KAYNAK: HOMIFY

Banyoda hepimizin malumu olan “olmazsa olmaz” eşya ve malzemelerimiz vardır; Saç kurutma makinesinden tutun da, sabun, havlu, kremler, şampuanlar vesaireye kadar. İşte bütün bunlar eğer banyomuzda yerlerini bulamamışlarsa mekan çok dağınık ve dolayısıyla hoş olmayan bir ambiyans sunacaktır bu mekanı ziyaret eden kişiye. Dolayısıyla, banyo dolapları üzerinde önemle durulması gereken bir seçim olacaktır. Zira bu şekilde hem ortamın fazla kalabalık görünmemesini sağlamak ve hem de aranılan şeye kolaylıkla ulaşabilme imkanı yaratılmış olacaktır.

Banyolarımızda çok farklı tasarımlar oluşturabiliriz ve genellikle de deniz ve su çağrışımları yapan dizaynlar tercih edilebilir. Tabii ki bu noktada seramiğin üstünlüğü inkar edilemez boyutta olacaktır.

Bir de hiç unutulmaması gereken bir konu da banyoya giren ziyaretçinin kokudan rahatsız olması ihtimaline karşı her zaman hoş bir koku ile bunun önlemini almaktır. Bu konuda bütçemize genellikle uygun basit otomatik sistemlerin mevcut olduğunu hepimiz biliriz zaten.

Neticede unutmayalım ki “Aslan yattığı yerden belli olur” deyişine uygun olarak çoğu misafirimiz de bizim hijyen titizlik faktörlerine verdiğimiz önemi banyomuzla değerlendirebilir.

EditorInstagram

Leave A Response

*