“Beden Dili” diye bir şey var mıdır gerçekten de?

BODY-LANGUAGEYaklaşık son 10 yıldır filan insanların dilinde “beden dili” diye bir kavram dolaşıyor..

Nedir bu beden dili? Çok basitçe açıklamak gerekirse dilimizle ifade etmediğimiz bazı düşünce ve duyguları farkında olmadan yaptığımız bazı beden hareketleri ile açığa vurabiliyoruz denilebilir..

Pekiii.. Bunun gerçekten de geçerliliği var mıdır? Yani, insanların bedenlerini kullanış biçimine bakıp onların bize ifade etmedikleri bazı düşünce ve yaklaşımlarını anlayabilir miyiz?

Bu sorunun cevabı bizce “Katiyetle evet”..

Bu satırların yazarı bundan yaklaşık 35-40 yıl önce Nişantaşı’nda babasının arkadaşına ait bir kitapçı dükkanında çalışırken raflarda “BODY LANGUAGE” (yani Beden Dili) diye bir İngilizce kitap görür.. O zaman henüz böyle bir kavram Türkiye’de duyulmamıştır bile.. Yazar,  ilgisini çeken bu yayını baştan sona sabırla okur..

O zamanlar yaş da daha henüz çok genç.. Delikanlının merakı “Bakalım kadınlar birinden hoşlandıkları zaman ne tip davranışlarda bulunuyorlar? Kendilerini nasıl ele veriyorlar” gibi çok daha yüzeysel bir arayıştan doğmaktadır, o esnada..

Örneğin bir kadın bir erkek ile konuşurken vücudu tamamen ona doğru dönükse o kadın o erkeğe “yaklaşımına açığım” mesajı veriyor olabilir gibi… Tam tersine ise bir kadın bir erkek ile konuşurken kollarını kavuşturarak konuşuyorsa “Ben şu anda kapalıyım” mesajı veriyor olabilir gibi.. Daha bunun gibi ve burada sayamayacağımız onlarca mesaj verebiliyor kişiler birbirlerine..

Sonra zaman içerisinde görür ki hakikaten kitapta yazan birçok şeyi kendisi bile yapmaktadır farkında olmadan.. ve de diğer insanlar…

Tabii daha sonraları bu teknikler satış eğitimi alan mümessiller başta olmak üzere iş hayatının muhtelif kademelerinde yer alan elemanlara da eğitimlerde sağlanan başlıca konulardan biri haline geldi.. ve de eminiz ki konuyu layıkıyla öğrenen çok insanın da zaman zaman oldukça işine yaradı..

Onun için bizden size (tabii daha önce ilgilenmemiş olanları kastediyoruz) tavsiye.. Bir “Beden Dili” kitabı alıp siz de şöyle bir esaslı göz gezdirin.. İnsan ilişkilerinde gün gelir işinize yarar diye düşünüyoruz..

Demedi demeyin. 🙂

M. TüfekçiInstagram

Leave A Response

*