Sağlık


Vitamin ve minerallere erkek, kadın, çocuk  bütün herkesin ihtiyacı olduğu aşikar. Bununla birlikte kadınların ihtiyaçları bazı durumlar nedeniyle daha fazla. Bu durumlar, menepoz, hamilelik, regl dönemi, doğum kontrol haplarının kullanılması gibi durumlar. Bu dönemlerde kadınların vitamin ve minarel ihtiyaçları ve kalsiyum ihtiyaçları artabiliyor. Kadınların anotomisi gereği kemiklerinin yapısı da daha ince olduğu için kemik hastalıklarına yakalanma riskleri oldukça fazla.

İşte bu gibi durumlarda gereksinim olan vitamin ve mineraller  kadınların imdadına yetişebilir. Pekiş hangi vitamin ve mineralin uygun olacağını bilmiyorum diyorsanız;

DEMİR EKSİKLİĞİ: Kadınların belirli sağlık gereksinimleri bulunmakta olup, bunu karşılayacak vitamin ve mineral destekleri ni takviye ile tamamlamak gerekir. Demir eksikliği kadınların daha fazla karşılaştığı bir sorundur. Genellikle kadınların demire gereksinimleri çoktur çünkü regl dönemi vücuttaki demir seviyesinin azaldığı bir dönemdir.

Henüz kansızlık derecesine ulaşmamış demir eksikliği bile kadınların zihinsel kapasitesini olumsuz etkilediği yapılan bir araştırmada tespit edilmiştir. Yine hamilelik döneminde demir mineraline ihtiyaç vardır. Bunun için kadınların demir mineralini düzenli bir şekilde almaları lazımdır. Kadınlar için formüle edilmiş vitamin mineral takviyelerinde demir minerali de mutlaka yer alır.

Çay demirin vücut tarafından emilmesini engellediği için ikisi birlikte alınmamalıdır. C vitamini ise demirin emilimini artırdıgından birlikte alınması faydalıdır.

HAMİLELİK DÖNEMİ : Hamilelik döneminde çocuğun sağlıklı doğması için folik asite gerek vardır. B türü vitaminlerden biri olan folik asit desteğini doktorlar hamile kadınlara tüm gebelik dönemi boyunca almalarını önermektedirler. Hamilelikte vitamin kullanımı sağlıklı doğum için ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Folik asit hamilelik dönemi için ilk akla gelen vitamindir. Folik asit kullanımı sadece hamilelik döneminde değil aynı zamanda hamilelik öncesi dönemden itibaren gerçekleşmelidir. Hamilelik öncesi folik asit kullanımı için tavsiye edilen süre hamile kalınmadan önceki 3 aylık süredir.

Hamilelik öncesi ve de hamileliğin ilk devrelerinden itibaren kullanılmaya başlanan folik asit bebekde oluşabilecek gelişim bozukluklarını engeller.

DOĞUM KONTROL HAPLARI : Doğum kontrol hapları vücuttaki bazı vitamin ve minerallerin emilimini azaltarak bunların miktarlarının düşmesine neden olur ve bu eksiklik bazı sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Doğum kontrol hapları alan kadınların vitamin mineral takviyesine ihtiyaçları vardır.

ZAYIFLAMA DÖNEMİNDE KULLANILAN VİTAMİNLER: Zayıflama amacıyla uygulanan diyetlerle vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin alımı da azaldığı için bu dönemde de vitamin mineral takviyesine gereksinim duyulur.

MENEPOZ: Menapoz döneminde oluşacak kemik kaybını en aza indirgeyebilmek için erken dönemlerden itibaren kalsiyum alımı yararlı olacaktır.

Menapoz nedir? Adet kanamalarının sona ermesiyle girilen menapoz dönemi kadın yaşamının doğal bir sürecidir. Kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojen hormonu kemiklerin kalsiyumu tutmasında etkilidir. Menopoz döneminde bu hormonun azalmasıyla birlikte kemik kaybı başlar. Menopoz sonrası görülen kemik erimesi(Osteoproz) sonucu kemik kütlesi azalmaya başlar ve bu da kemiğin zayıflamasına sebeb olur.

Kemik kaybı en fazla menopozdaki kadınlarda görülse de kökeni erken yaşlara kadar dayanır. Çocuklarda kemik kütlesini en üst düzeye çıkarmak, yetişkinlerde kemik kütlesini korumak, menapoz döneminde de kemik kütlesindeki kaybı en aza indirgiyebilmek için dengeli beslenme egzersiz kalsiyum mineralinin alımı gereklidir.

Menapoz sonrası dönemde özellikle dikkat edilmesi gerekenler düzenli egzersiz ve kalsiyum alımının artırılmasıdır. Bu yüzden menapozda beslenme daha fazla önem taşır. Süt, peynir, yogurt günlük beslenmede daha fazla yer almalıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir hususta sadece bazı vitamin ve mineralleri alarak ihtiyacın karşılanabileceğini düşünmemektir. Çünkü vitamin ve mineraller vücutta görevlerini yapabilmeleri için birbirlerine ihtiyaçlar duyarlar. Birbirleriyle etkileşim içinde olduklarından hepsinin bir arada formüle edildiği vitamin mineral takviyeleri kullanılmalıdır. Örneğin C vitamini demir mineralinin emilimini artırır, magnezyum kalsiyumun etkisini artırır. Bu yüzden tek tek almaktansa gerekli oranları içeren tüm vitamin ve mineralleri bir arada birleştirilen vitamin ve mineral takviyelerini almak gerekir.

Kadın sağlığı için üretilmiş kadın beslenme ürünleri arasında seçim yaparken akılda tutulması gereken bazı hususlar vardır. İlk olarak, ürünün özellikle kadınlar için formüle edildiğinden emin olunmalıdır. Bu da, seçilen kadın beslenme ürününün kadın sağlığı için gerekli olan besinleri doğru oranlarda içermesi demektir. Böylelikle de vitamin ve minerallerin zorunlu yaşam fonksiyonlarını desteklemesi ve denge hissini yaratması sağlanmış olur.

Araştırmalarınızı yapın ve almayı düşündüğünüz kadın beslenme ürünlerinin içerisinde doğru bileşimlerin olduğundan emin olunuz.

BESLENME VE SAĞLIKLI YAŞAM