Bugün Bayram

19-MAYIS-BAYRAMIBugün Bayram.. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı.. Atatürk Gençlerinin bayramı…

Okullar tatil, resmi daireler tatil.. Tatil ne güzel değil mi? Oh iş yok, güç yok. Yan gel yat. Ya da al çocuklarını şöyle deniz kenarına, ya da piknik alanlarına git. Ne yapacaksın kutlama yapıp da? Neye yarar değil mi? Zaten bir günün var. Onu da eğlenerek geçir. Ha unuttuk bu arada bugün zaten Pazar. Tüh! Tam da gününe denk geldi. Ne olurdu şu bayram Pazartesi olaydı da, tatilimiz 4 güne çıksaydı değil mi? E bu seferlik böyle idare et. Seneye tatile denk gelmez, sen de doya doya zil takıp oynarsın. Haa Bayram olduğu için değil tabi, tatil olduğu için.

Bugünün anlamının ve öneminin ne önemi var? Hele bir de tatile denk gelince? Hiçç değil mi?

Evet bu şekilde düşünüyorsanız, kusura bakmayın size “YUH” diyeceğim. Bu düşünceden kurtulun ve Ata’mızın armağanı bu günün ne kadar özel olduğunun farkına varın.

Siz gençler bu emaneti korumayı biliyor musunuz?, sahip çıkıyor musunuz Cumhuriyetinize? Yoksa o cafe benim, şu ağlence yeri benim gününüzü gün mü ediyorsunuz? Eğer öyle ise utanın… Bugünleri ilerde aramamak için kalkın şimdi, geçirin eşofmanlarınızı katılın  törenlere.. Ha hangi tören onu bilemiyorum. Hangi konser ya da yürüyüş. İzin ne kadar veriliyorsa o kadar? Ama sesinizi çıkarın, size armağan Edilen bu bayrama sahip çıkın. Bu ülke ne kadar zor topraklarını, sınırlarını çizdi, Cumhuriyete nasıl ulaştı, şöyle açın kitapları, ama okul kitaplarını değil, tarih kitaplarını bir okuyun. Kendinize gelin silkelenin. Siz sahip çıkarsanız, bu Cumhuriyet devam edecek, çıkmazsanız…..

ATATÜRK’ün bu sözlerine kulak verin..
Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.
Gençler,
Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.

Türk genci, devrimlerin ve rejimin sahibi ve bekçisidir. Bunların lüzumuna, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır; rejimi ve devrimleri benimsemiştir. Bunları zayıf düşürecek en küçük veya en büyük bir kıpırtı ve bir hareket duydu mu, bu memleketin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adliyesi vardır demeyecektir. Hemen müdahale edecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla, nesi varsa onunla kendi eserini koruyacaktır. Polis gelecektir; asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “polis henüz devrim ve Cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, fakat asla yalvarmayacaktır. Mahkeme onu mahkum edecektir. Yine düşünecek: “Demek adliyeyi de islah etmek, rejime göre düzenlemek lazım!” Onu hapse atacaklar. Kanun yolundan itirazlarını yapmakla beraber; bana, İsmet Paşa’ya, Meclis’e telgraflar yağdırıp haksız ve suçsuz olduğu için tahliyesine çalışılmasını kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “Ben inan ve kanaatimin icabını yaptım. Müdahale ve hareketimde haklıyım. Eğer buraya haksız gelmişsem, bu haksızlığı meydana getiren sebep ve amilleri düzeltmek de benim vazifemdir!” İste benim anladığım Türk genci ve Türk gençliği!

Gençlerimiz ve aydınlarımız ne için yürüdüklerini ve ne yapacaklarını öncelikle kendi düşüncelerinde iyice kararlaştırılmalı, onları halk tarafından iyice benimsenip kabul edilebilir bir hâle getirmeli, onları ancak ondan sonra ortaya atmalıdır. Ben çok ümitliyim ki, gençlerimiz bunu yapacak derecede yetişkindir. Biliyorum ki ihtiyarlarımız gibi gençlerimizin de tecrübeleri vardır. Zira milletimizin yakın senelere ait gördüğü acı dersler, yakın yılların en yoğun olaylar ile dolu oluşu, devrimizin gençlerini eski devirlerin ihtiyarları kadar ve belik onlardan fazla olayın şahidi, dolaysıyla gençliğimizi ihtiyarlar kadar tecrübe sahibi yaptı. Herhangi bir gencimiz yaşadığı devrin belki üç katı oranında olaya şahit olduğu için her gencimiz üç misli yaş sahibi sayılabilir, onları da ihtiyarlar gibi tecrübeli kabul edebiliriz. Gençliğimizin sahip oldukları bu tecrübelerden istifade ederek çalışkan, memlekete faydalı ve büyük imanla donatılmış olarak vazifelerini hakkıyla yerine getireceklerine eminim.

19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN


Instagram

Leave A Response

*