Çiçeklerin dili…


Artık hediye almak için, dükkan dükkan dolaşmaya gerek kalmadı, internet üzerinden satışlar sayesinde. Zamanınız yok ve çiçek siparişi vereceksiniz. İnternet üzerinden ülkenin öbür ucuna dahi kolunuzu kıpırdatmadan bunu yapmanız mümkün.

Peki çiçek siparişi bu kadar kolay da hangi çiçek kimin için, hangi anlamda bunu biliyor musunuz? Nasıl ortaya çıkmış merak ediyor musunuz?

Çiçeklerin dili, ilk kez 1600’lü yıllarda İstanbul’da oluşturulmaya başlanmıştır. 1716 yılında eşiyle birlikte İstanbul’da yaşayan İngiliz Lady Mary Wortley Montagu tarafından bir araya getirilen bu çiçeklerin anlamları İngiltere’ye götürülmüştür.

Montagu, 1716 yılında Türkiye’de yaşadığı sırada yazdığı bir mektupta, “parmaklarınızı oynatmadan, çiçeklerle tartışabilir, azarlayabilir, dostluk, aşk, nezaket mektupları ve hatta haber bile gönderebilirsiniz.” demiştir.

Çiçeklerin taşıdıkları anlamlara ilişkin Fransa’ya da sıçrayan merak, kısa sürede 800 çiçeğin anlamının belirlenmesine ve tüm dünyada ortak bir çiçek dili oluşmasına yol açmıştır.

İşte bazı çiçeklerin anlamları:

Beyaz Gül: Mahsumiyet, Kırmızı Gül: Aşk, Pembe Gül: Gönlüm Senindir, Sarı Gül: Sıcak Se vgi, Beyaz Karanfil:Temizlik, Saflık, Kırmızı Karanfil : Sevgi, Pembe Karanfil: İçtenlik, Sarı Karanfil: Hüzün, Anemon: Gençlik, Beyaz Glayör: Dostluk Kırmızı Glayör:İstek, Pembe Glayör:Zerafet, Sarı Glayör: Kıskançlık Mor Glayör:İnanç, Orkide:Gurur Nilüfer:Gelecek Yenileme, Beyaz Lale: Saflık Temizlik, Pembe Lale:Anlayış, Sarı Lale: Gerginlik, Menekşe: Alçak Gönüllü Lilyum: Güven, Frezya: Suçsuzluk, Beyaz Krizantem: Sadakat, Kırmızı Krizantem: Sessiz İstekInstagram

Leave A Response

*