Çiçeklerle Banyo Keyfi


Şöyle yoğun bir iş temposunun ardından eve gelip, ılık bir banyo yapmak ve rahatlamak ne hoş olur. Hele bu banyo keyfinizi mis gibi kokular eşliğinde uzatırsanız, gün içindeki yorgunluğunuızun tamamını atmış olursunuz. Sadece yorgunluğu atmak değil vücut bakımınızı da yapıp, derinizin canlanmasını sağlar, kurumasını önlersiniz.

Sıcak su ile yapılan banyo kaslarınız gevşetir, sinir sisteminiz ve kandolaşımınızı olumlu etkiler. Sıcak suyun arkasından soğuk bir duş ise bedeninizi diriltir. Selülit oluşumunu önler. Hele bu banyo keyfinize bitkisel yağları, sütü de ilave ederseniz, hem sağlık, hem güzellik kazanırsınız. elbette gevşer ve de rahatlarsınız.  Tabi etrafınıza yakacağınız bir kaç mumla bu keyfe keyf katabilirsiniz.

Hangi bitkisel yağlar  ya da çiçekler derseniz; işte bir kaç öneri:

LAVANTA: Lavantanın başlıca özelliği sinirleri yatıştırmak ve rahatlatıcı yönüdür. Banyo suyunuza katacağınız lavanta yağı vücudunuza zindelik kazandırır. Direkt yağını kullanabileceğiniz gibi, lavantanın suyunu kaynatıp, banyo suyunuza ilave edebilirsiniz. Bunun için, 2-3 litre suya lavanta çiçeğini koyun ve kaynatıp, 10 dakika dinlendirdikten sonra banyo suyunuza ekleyin.

SÜT- BAL BANYOSU: Kırışıklara karşı2 bardak ılık sütte 2 yemek kaşığı dolusu bal iyice eritilir, 1 tatlı kaşığı badem yağı eklenir ve kapalı bir kavanozda iyice çalkalandıktan sonra banyo suyuna eklenir ve banyo suyu da karıştırılır. Banyodan sonra sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır.

OĞULOTU – MELİSA-: Deriyi yatıştırıcı özelliği vardır.  3’er yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru bitki, kaynama derecesinde sıcak 1 litre suda haşlanır, üstü kapalı olarak 15 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Banyodan sonra sıcak duş alınır.



Instagram

Leave A Response

*