Cilt bakımı ve “cadı fındığının” inanılmaz anti-aging faydaları

DERI-BAKIMIYüzünüzü mutlaka yıkayarak başlayın.. Gece, vücut tamir modundadır ve cildinizi yenilemeye/gençleştirmeye çalışır günün yorgunluğunu ve yıpranmışlığı takiben..

Yatmadan önce cildinizde yağ, makyaj ve hatta muhtemelen bakteriler bile mevcut olabilir.. ki yaşlanmayı azami geciktirebilmek için bunların temizlenmesi gerekir..

Uyurken vücudunuzun pozisyonu bile önenmlidir.. En iyi yöntem sırtüstü uyumaktır.. Yüzünüz yastığa değmediği için kırışıklık oluşma riski de azalmış olur..

Yüzünüzü yastığa doğru ezercesine bastırmayın, asla.. Böyle yatmayı tercih ediyorsanız, bu şu anlama gelir; Yılda yaklaşık 2500 saat civarında bir süre ütüyle yüzünüze kırışık yapıyormuş gibi düşünün hele bir.. Pek sevimli bir tablo değil sanırız..

Yan yatmayı sevenler için şöyle bir öneri olabilir; Başınızı yastığa öyle bir yerleştirebilirsiniz ki yüzünüzün alt yarısı yastığa dokunmaz.

İmkanınız varsa bir ipek yastık kılıfı kullanmanız da faydalı olabilir ayrıca… Bu daha yumuşak vs olduğundan kırışık oluşması ve saç kırılmasını önlemeye katkısı olabilir…

Bu arada yüzdeki şişliği azaltmak için yapılacaklar da var tabii ki:

  • Lavaboyu soğuk suyla doldurun ve içine 10-15 tane buz atın ..
  • 1/3 fincan “doğal” cadı fındığı suya karıştırın…(alkolsüz olan tercih edilir)
  • Yüzünüzü yaklaşık 10 defa suya sokup çıkartın.
  • Soğuk, kılcal damarları daraltır ve akışı tetikler.. Tabii ki cadı fındığının da anti-enflamatuar, şişliğe karşı faydalı, bunu giderici doğal özelliği vardır.

Yaz aylarında daha hafif bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.. Bu uygulama yüzdeki tıkanmış gözeneklerin azalması açısından çok faydalıdır..

Kışın ise cildi nemli tutabilmek önemlidir.. Örneğin, birkaç damla cilt yağını gece nemlendiricinize eklerseniz ektra nemlendirme etkisi elde etmiş olursunuz.. Aynı zamanda da cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşur nemin kolaylıkla buharlaşıp gitmesine engel olan…

Olanağınız varsa ortamda nemlendirici bulundurmak da olumlu katkı sağlayacaktır.

Ayrıca uyurken gerçekten de huzurlu bir ortam olmasına azami dikkat gösterin. Örneğin, açık televizyon, telefon gibi günlük stres kaynaklarını uzaklaştırmakta fayda vardır…

Uykunuzu mutlaka yeterli miktarda almaya özen gösterin. Eksik uyku cildin soluk ve yorgun görünmesine neden olacaktır.. Çünkü fabrika dinlenmesi gereken zamanda ve süreyle dinlenmemiştir..

Bu durum strese de yol açabileceği gibi hatta akne, egzema ve sedef gibi ciddi deri sıkıntılarıyla bile ilişkilendirilmektedir.

Editör

Cadı fındığı (witch hazel) faydalarıyla ilgili olarak bir uzman videoda neler anlatıyor bakın:

Cadı Fındığı, İngilizce adıyla Witch Hazel ya da Latince adıyla Hamamelis Virginiana, 16.yüzyılda Amerikan yerlileri tarafından keşfedilen, geleneksel tıpta yer alan ve günümüzde de dermokozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Yerliler, Cadı Fındığı bitkisinin ağaç gövdesinden topladıkları kabukları kaynatarak bir çok alanda yaygın olarak kullanmışlardır. Amerikan yerlilerinin kültüründe önemli bir yer tutan Cadı Fındığı, sunduğu faydalar nedeniyle doğanın insanlara sunduğu güzelliklerden biri olarak kabul edilmekteydi.

http://www.cadifindigi.com/cadifindiginedir – Sitemiz bu linki web ortamından temin etmiştir ve paylaşımı tavsiye niteliğinde değildir. Bu bakımdan LİNKLE İLGİLİ HERHANGİ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.Instagram

Leave A Response

*