CİNSELLİK

Aşk varolduğu sürece, kadın erkek cinsiyeti olduğu sürece cinsellik ve onun getiri ve götürüleri de olacaktır yaşamda. Yaşamın olmazsa olmazlarındandır cinsellik, bir çeşit dürtüdür. Hayatın ve neslin devamını sağlayıcıdır. Geleneklerimizde, örf ve adetlerimizde bize sunulan budur. Konulşulması tabu, yapılması ise sadece üremeye yarayan bir şey gibi dayatılır.

Oysa nasıl nefes almak, yemek – içmek doğalsa bu da gayet doğal bir eylem ve dürtüdür.. Elbette yemek içmek gibi hayatta kalmamızı sağlayan bir şey değil ama hayatın tamamlayıcısıdır.

CİNSELLİK NEDEN YAŞANIR

Üremek ihtiyacından, zevk alındığı için, yapılması gerekli olarak görüldüğü için, bir paylaşım olduğu için,

CİNSEL İSTEK NEDİR VE NE ZAMAN İSTEK DUYULUR?

Bu bir arzudur, tutkudur. Hormanal problemi olmayan her yetişkinin hissettiği ve yaşadığıdır.  Ne zaman bunu ister derseniz, yaşamsal kaynağını emniyete aldığı zaman, kendini rahat hissettiği zaman.. Bu genellem de tam doğru olmayabilir. Toplumdan topluma değişir. Hatta kişiden kişiye…Bu istek kadından kadına ya da erkekten erkeğe göre de değişiklikler gösterir. Türk toplumunda kadının bu isteği çoğu zaman ayıp, hatta hafif karşılanır. Bu bir çeşit baskıdır. Zannedilen odur ki, arzu duyan kadın hafif kadın adını alır. Erkekte ise, gayet normal bir his ve eylemdir genel olarak…

Farklı gruplarda incelenirse elbette  değişiklik göstercektir. Kişinin eğitimi, hayata bakışı, cinselliğe bakışı, sevdiğinden aldığı zevk gibi sıralamalar yapmak mümkün.

Düşünsenize bir erkek ve bir kadın. Her ikisi de insan. Her iksinin de istekleri olabilir. Bu doğal değil midir? Onun için ailelerin çocuklarını yetiştirirken bunları göz önüne alıp, yaşamın bir parçası ve ayıbı olmadığını çocuklarına da aktarmak ve onların bu konuda sağlıklı bireyler olmasını sağlamaktır.

CİNSEL  İSTEK VE İSTEKSİZLİK NEDENLERİ NELERDİR?

Pek çok uyarı cinsel istek yaratabilir

Görme başlıcasıdır, Dokunma,koku, ten uyumu, düşüncelerin buluşması ve tabiî ki duygular… Bunlar eşinize, sevgilinize her ne ise adı, yaklaşmanızı tetikleyen sebeplerdir.

Bazı dönemlerde kadınlarda cinsel isteksizlik olabilir. Bunun başlıca nedeni gebe kalma riski, eşinin isteğinden dolayı yanlış anlaşılma korkusu, ahlaki ve dini yasaklar,aile baskısı, yetiştirilme tarzı gibi nedenler cinsel isteksizliğe neden olabilir. Partnere karşı olan güvende eksilme,aralarında uyumsuzluk , erkeğin erken boşalması,erkeğin zorlaması,hormanal ya da ruhsal bozukluklar gibi… Bunun dışında artık eşini sevmeme, onu istememe gibi durumlar da olabilir.

Bir diğer faktörde kadının orgazm olamamasıdır ki bu da onu cinsellikten uzaklaştırır. Bu durumda yapılması gereken  birlikte bir uzmana danışmaktır.

İLGİLİ YAZILAR İÇİN ZİYARET EDİNİZ