Çocuk yaşta evlendirildi, çocuk yaşta anne oldu ve öldü

Çocuk Gelin

Çocuk Gelin

Onun adını, hikayesini duymayan kalmadı. Toplumun kanayan bir yarası olan çocuk gelinler..

Daha yaşıtlarıyla sokakta oynayacak yaşta evlendirilip, kadın olmanın ağır yükünü omuzlarına alan ve ardından hamile kalıp, anne olan çocuk gelin Kader Erten..

Kader Erten 12 yaşında evlendirildi. 13 yaşında anne oldu ve daha çocuk yaştayken 14’ünde öldü. Kemik yaşı 16 olsa ne farkeder? Gene çocuk yaşta evlendirildi, anne oldu ve genç kızlığa adım atacağı çağda yaşamını yitirdi.

Kader Erten, 2011 yılında Van’ın Çatak ilçesinde yaşarken ailelerin onayıyla Mehmet Atak ile görücü usulüyle evlendirildi.Resmi nikahsız eşi Atak’ın ailesiyle yaşamaya başlayan Kader, 13 yaşında anne oldu. Yaklaşık bir yıl sonra ikinci çocuğuna hamile kalan Kader eşinin askere gitmesinden sonra bir yaşındaki çocuğu ve karnındaki 7 aylık bebeğiyle yaşama tutundu. Ancak, dünyaya getirdiği ikinci çocuğunu kaybettikten sonra genç kadın odasında silahla vurulmuş şekilde bulundu.

Düşünebiliyor musunuz, küçük bir çocuğun önce bir eş olmasını ardından anne olmasını.. Henüz kendi anne sevgisini bile tam yaşayamamışken, arkadaşları ile oyun oynayamamışken, kalkıp, ona eş ve annelik oyununu gerçeğe dönüştürerek oynatıyorlar.

Henüz cinsel yönden bile ne olduğunu ve kimbilir adet daha nedir görmeden, bilmeden sırtına vurulan kamburu taşımaya başlayan çocuğun dramını yaşatan ailesi şimdi mutlu musunuz? Sizin için bir değeri var mıydı, doğurduğunuz çocuğun yaşamı ,yaşattığınız işkence?

Başlık parası almak için, yaşama getirdiğiniz bu kız çocukların günahı ne?

Diyarbakır’da kadın derneği KAMER’in, çocuk yaşta evliliklerle ilgili verileri ise dehşete düşürecek cinsten.

Yapılan araştırmaya göre Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde son 10 yılda 54 çocuğun 12 ve daha küçük yaşta, 2 bin 217 çocuğun 13-15 yaş aralığında ve 4 bin 711 çocuğun ise 16-17 yaşlarında evlendirildiği ortaya çıktı.

Bu olaylar gerçekten utanç verici. Çocuğun kocaman adanlara peşkeş çekilmesi. Çıkar için adeta satılması. Kısacası cinsel istismar ve CİNAYET…

Devletin bir an önce bu tür evliliklere onay veren ailelere ceza getirmesi ve  bu duruma düşürülen çocukların devlet koruması altına alması gerekir.Instagram

Leave A Response

*