Çocuklara Oyuncak Seçerken

Çocuklarınıza oyuncak alırken seçici misiniz? Ne tür bir oyuncak almalısınız biliyor musunuz? Hem yaşı için, hem oyuncağın kullanıldığı malzemelerin çocuğunuzun sağlığına uygun olup olmadığı konusunda?..

Oyuncaklar çocukların kişisel gelişimi açısından önemlidir. Dış dünya ile ilişkilerini kavrama, yorumlayabilme konusunda yol gösterici, yardımcı olmalıdır seçtiğiniz oyuncaklar.. Hem zihinsel dünyasını hem, hayal dünyasını geliştircek oyuncaklar alınmalıdır. Vurdulu, kırdılı oyuncaklardan uzak durmalı, çocuğunuzun kiişiliğinin kötü yönde etkilenmesine izin verilmemelidir.

Yaş gurubuna göre oyuncak seçmek gerekir. 0-3 yaş çocuğunuza sadece zeka geliştirici değil, aynı. zamanda ona oynarken zarar vermeyecek oyuncaklar seçilmelidir.  Mesela büyük logo yerleştirme gibi.. Ya da bez oyuncaklar, toplar, ses çıkaran oyuncaklar …

Çocuğunuzun 3 yaşın üstündeyse; 0yun hamurları, kum, su , gazete kağıdı, tahta ya da plastik çekiç, tornavida, keskin olmayan makas, boyalar, kağıtlar, boyama kitaplarını tercih edebilirsiniz. Bu dönem ve sonrasında çocuğunuza sunulan oyuncakların doğal malzemeler olması hem yaratıcılığını arttıracak hem de kendini ifade etmesine daha fazla fırsat verecektir.

Çocuğunuz 5-6 yaşlarında mı? O zaman ona el becerisinide geliştirecek oyuncaklar seçmelisiniz. Topaç, yap-boz gibi. Aynı zamanda ilkokula hazırlık dönemide yaklaştığı için, ona resimli kitaplar alabilir, hayal dünyasının gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Sakın çocuklarınıza olur olmaz, gördüğünüz oyuncağı almayın. Kalitesine bakın, boyasının zararlı olup, olmadığını araştırın. Mesela kokulu oyuncaklar çocuğunuz çok hoşuna gidebilir ama içeriğinde madde bağımlılık yapabilir. Diğer aklınızda olması gereken bir nokta ise sakın cinsiyet  ayrımı yapmayın. Bu hayal güçlerini törpüler. Oyuncak seçiminde yaşına uygun oyuncakları seçerken ona da seçim yapma olanağı tanıyın.Instagram

Leave A Response

*