Dickens’ın İlk Romanı İlk Defa Türkçeye Çevrildi


Edebiyat dünyasının dsuayenleinden olan İngiliz yazar Charles Dickens’ın ilk romanı olan “Mister Pickwick’in  maceralarının tamamın aradan geçen 173 gibi çok uzun bir yıldan sonra nihayet türkçeye çevrildi.

Charles Dickens’ın bu ilk romanı “Mister Pickwick” döneminde çok büytük ün kazanmıştı. Türk edebiyatseverlerin David Copperfield, Oliver Twist gibi çok bilinen romanlarıyla yakından tanıdığı Dickens’ın bu kitabı da Türkiye’de büyük ilgi görecek.


1812 yılında doğan Charles Dickens, memur babasının hapse girmesiyle 11 yaşından itibaren çalışmak zorunda kalır. Henüz 11 yaşında iken bir boya fabrikasında çalışmak zorunda kaldı. 15 yaşında bir avukatın yanına giren genç Dickens, öğrenmeye meraklı olduğu için boş zamanlarında stenografi öğrendi. 1835 yılında Morning Chronicle gazetesine stenograf olarak girdi ve 1835’te “Boz” takma adıyla “Boz’un Karalamaları” başlığında notlar yayımlamaya başladı.

1837’de ise esas onu ünlendirecek olan “Bay Pikvik’in Serüvenleri” adlı kitabını yayımladı. Aynı yıl içinde Catherine Hogarth ile evlendi. 1840 yılında ölen baldızı Mary’e ithaf ettiği Antikacı Dükkanı romanını yayımladı.

1840-41’de Amerika’ya gitti ve burada büyük bir coşkuyla karşılandı, ama “Genel Okur İçin Amerika Notları” kendisini o kadar içtenlikle ağırlamış olanlarda şiddetli tepkilere yol açtı. 1843 ile 1846 arasında bol bol seyahat eden Dickens, bu seyahatlerde dönemin ünlü yazarlarıyla tanışma fırsatı buldu. Bu dönemde yine Daily News gazetesini ve Household Words dergisini çıkardı.

1858 yılında karısından ayrılan Dickens, bu dönemden itibaren yine sık sık seyahate çıktı, konferanslar verdi. Ama çok yoruldu ve Gadshill’deki evinde istirahate çekilmek zorunda kaldı. 1870’te de şöhretin zirvesindeyken öldü.Instagram

Leave A Response

*