Dikkat! Ojeli ayaklarla çizme giymeyin

ojeli-ayak-sagligiBaşlığı okudunuz bu da ne demek demeyin sakın. Sağlığınızla ilgili olduğu aşikar değil mi?

Ojeli ayaklar ile çizme ya da bot giyildiğinde hava almadığı için pek çok hastalığa da davetiye çıkarmış oluyoruz ne yazık ki? Peki kaç kadın acaba çizme giyerken ojesini çıkarıyor? Pek değil. Ama siz siz olun kış aylarında en azından ayaklarınıza oje sürmekten vazgeçin.

Bu konu ile ilgili  Ayak sağlığı uzmanı  İsmail Tuncel “İnsan ayağında 19 damar kası ve 7 bin 200 sinir ucu bulunduğunu ve yanlış ayakkabı tercihinin çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini söyledi.

Özellikle kadınların ayakkabı, bot ve çizme tercihinde bazı konulara dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Tuncel, “Ayakkabı seçiminin, ayak yapısıyla direkt ilgisi vardır. Yanlış ayakkabı seçimi, devamında idrar yolları enfeksiyonu, bel ağrısı, uzun süre ayakta duramama şikayetleri gibi birçok sorunu beraberinde getirebilir, mantar enfeksiyonu kaçınılmaz olur. Her akşam eve gelindiğinde ayaklar sabunlu suyla yıkanmalıdır” dedi.

Ayak tırnaklarındaki oje silinmeden çizme veya bot giyilmesinin sorun yaratabileceğine işaret eden Tuncel, şöyle konuştu: “Botun içindeki ayaklar, hapisteki insan gibidir. Havasız kaldığı için dolaşım olmaz ve kılcal damarlar görevini yapamaz. Deride bulunan 400 ter gözeneği zaman içinde kapanır. Bunun devamında da ayakta değişim başlar. Mantar enfeksiyonu tırnağa bulaşır ki bu da şekil ve renk bozukluğunu devamında getirir. Ayrıca ojelerdeki kimyasal maddeler, havasız ortamda tırnağın hem rengini değiştirir hem de kavisini bozar. Tırnaktaki kavis adeta dağ şeklini alır, renk değişikliği iki katına çıkar ve mantar enfeksiyonu gelişir.”Instagram

Leave A Response

*