Diş Sağlığı.. Pratik Öneriler

Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları oldukça yaygın bir sorun. Diş hekimlerine gitme oranı ülkemizde çok düüşük. Ancak tahammül edilemez bir ağrı ya da sızı olursa hekimin kapısını çalıyoruz.  Oysa zamanında önlem alınsa bu kadar sorunda yaşanmaz.

Mesela piyasada satılan her yeni ürünü koşup almak yerine hekime danışarak almak daha doğru ve uygun. Her insanın diş yapısı, diş eti yapısı farklı ve bu tür ürünler bazen yarar yerine zarar bile getirebilir.

Diş bakımı için minik öneriler …

Diş fırçanızı 2-3 aydan fazla kullanmayın. bakteri birikimi olabilir bu da diş sağlığını bozar

Diş fırçalarken açıya dikkat etmek gerekir. Fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve yatay olarak ileri geri fırçalanmalıdır. Dişlerin iç yüzeylerini fırçalamak biraz zordur. Bu kısımlarda fırça dik tutulmalı.

Diş fırçalama süresi en az 1 dakika sürmelidir

Diş fırçalarken sert hareketlerle değil, yumulak hareketlerle yapılmalıdır.

Fırçalama işi sadece dişe değil, dile de uygulanmalıdır.

Diş ipi kullanım alışkanlığı edinilmelidir. Fluoridli diş ipleri dişlerinizi temizler ve diş çürümesini önlemede yardımcı olur

Diş fırçası seçimi de önemlidir. Dişlerinizin ve diş etlerinizin temizliği için en iyi diş fırçası yumuşak, ucu yuvarlatılmış ya da parlatılmış kılları olanlardır. Sıkı ya da sert diş fırçaları diş eti dokularınızı zedeleyebilir.Instagram

Leave A Response

*