Duvar Kağıdı Seçimi

[box color=”red” icon=”eye”]Duvar Kağıdı Seçimi[/box]

duvar-kagit-lacivertGeçmişte sıklıkla tüm evlerde rastlanan ve gelişen, değişen moda ile ömrü biten duvar kağıtları son yıllarda gene boyaya alternatif olarak hayatımıza girdi. Rahatlığı, farklı desenleri ile tercih sebebi oldu. Ama duvar kağıdı kullanmaya karar vermeden önce renk seçiminden, desenine kadar dikkat edilmesi gereken noktalar var .

Duvar kağıdını evinizin her yerinde kullanmak yerine mesela salonunuzun belli bir bölümünü kaplayabilir ve farklılık yaratabilirsiniz. Sçim yaparken;

Mobilyalarınızın rengine ve tarzına göre belirleme yapmalısınız.

Gelişen teknoloji sayesinde duvar kağıtları desenleri çok farklılaştı. Taş görünümündeni ahşap görünüme kadar farklı modeller sayesinde, arzuladığınız ahşap ya da taş görünümlü duvarlara kavuşabilirsiniz.duvar-kagit-oda

Karışık desenli bir seçim eğer odanız küçükse, daha da küçük ve kalabalık görünmesine neden olur. İri desenler daha ziyade geniş salonlarda ve odalarda şık durur.. Ama illa ki ben iri desen seviyorum ve uygulayacağım derseniz, sadece odanızın ya da salonunuzun  bir duvarında uygulama yapmalısınız. Bu durumda mobilyalarınız oldukça sade olmalı.

Eğer duvar kağıdı yapacağınız alanın yüksek görünmesini istiyorsanız; yatay çizgili desenleri düşünebilir, geniş görünmesini istiyorsanız; dikey çizgili desenlerde duvar kağıdı tercih etmelisiniz.

Duvar kağıdında renk seçimi de çok önemli..
Koyu renkler ortamı çok sıcak gösterdiği gibi, daraltabilir de. Koyu tonşları yemek odası, yatak odası gibi yerlerde kullanmak doğru bir seçim olabilir.

duvar-kagit-desenSoğuk renkler diye nitelendirdiğimiz; mavi, yeşil ve gri gibi renkler uygulanana alanı daha geniş ve rahat gösterir.

Duvar kağıdı yapacağınız alan gün ışığından çok iyi yararlanamıyorsa; pastel tonlar imdadınıza yetişecektir. Dar ve ışığı az olan alanlarda pastel tonlar aydınlık verir.

Sakinleşmeye ihtiyacınız varsa; Lila ya da mavinin açık tonlarını seçebilirsiniz. Bu renk ve tonlar sakinleştirir ve huzur verir.

Eğer duvar kağıdını çalışma alanınızda uygulamayı düşünüyorsanız, çok sıcak renklerden ve iri desenlerden uzak durun. İri desenler dikkatinizi dağıtabilir, koyu tonlar kasvet verebilir.  Açık ve çok fazla desenli olmayan sade tercihiniz olsun.Instagram

Leave A Response

*