Ekonomik çöküntü eşittir ahlaki çöküntü

fuhusBir habere göre, ev kadınları ve üniversite öğrencileri web-cam’de striptizlik yapmaya başlamış. Kocası işsiz kalan, eğitimini sürdürmeye çalışan kişiler çareyi arkadaşlık sitelerine üye olup, yarım saat karşılığı 75 lira alarak geçimini ve eğitimini sürdürüyorlar.

Ekonomik kriz ve işsizlik yüzünden evli ya da bekâr on binlerce kadın önce arkadaşlık sitelerine üye oluyor ardından da bu sitelere para karşılığı “Gold üye” olan erkeklerle web-cam’de “chat” (sohbet) yapıyor. 400 bin üyesiyle Türkiye’de arkadaşlık siteleri arasında ilk beş içinde yer alan sitenin kurucusu Oğuzhan Yıldırım “70 bin bayan üyemizin 20 bini web-cam’den para kazanıyor. Üniversiteli genç kızların yüzde 20’si, ev kadınlarının en az yüzde 5’i her gün ortalama 150 TL kazanmak için bilgisayar başına geçiyor. Sanal âlemde yarım saatlik striptiz şov 50-75 TL’den başlıyor. Ayda 4 bin TL gelir sağlayan bile oluyor” diyor.

Bu bir ekonomik çöküntünün getirdiği ahlaki çöküntüdür. İşsizlik azalıyor, iş imkanını arttırdık söylemlerinin göstergesi!?….

Ve çöküntü böyle başlıyor. Sitenin üyelerinden evli bir hanım şöyle diyor:

EŞİM yedi aydır iş arıyor, işten çıkartıldıktan sonra birkaç ay sıkıntı yaşamadık ancak sonra ekonomik sıkıntılar başladı. Ben arkadaşıma bir sabah kahve içmeye gittiğimde böyle bir olay olduğunu öğrendim. Arkadaşım internetten para kazandığını söyledi. Birkaç saat içinde 100 TL kazandığını anlattı. Ben de en azından mutfak masrafını çıkarmak için webcam’de striptiz yapmaya başladım. Haftada bir ya da iki defa sabah saatlerinde kızım okuldayken ve eşimin evde olmadığı zamanlarda striptiz yapıyorum.

Burada şu soruda aklına takılıyor insanın. Eşinin haberi yok ve bu hanım striptiz yaparak para kazanıyor.. Peki tek başına mı yiyor bu parayı? Eşi demiyor mu bu para nereden geldi ben işsizim? Ya biliyor ve göz yumuyor. Ya bu hatun sadece mutfak masrafını karşılamak için değil, yarım saatlik paranın verdiği keyfi, arttırmak ve kendi ihtiyaçlarını karşılamak için de bu yola başvuruyor. Yani sorun sadece işsizlik değil, daha fazlasını almak isteği. Başkalarından eksik kalmamak isteği bunun uzantısı oluyor.

Üniversite öğrencisi bir hanım kız da ailesinin part-time bir işte çalışarak para kazandığını sandıklarını söylüyor. Geceleri 3 görüşme yaptığını söylüyor bu kız. Yani gecede 225 TL. 20 gece yapsa bu işi 4.500 tl kazanıyor. Aile demiyor mu bu kıza sen bu kadar parayı nereden buldun? Tabi bunlar madalyonun diğer yüzü.

Şu bir gerçektir ki, paranın tadını alan, daha fazla kazanç elde etmek için, tatmin olmak için fazlasını ister. Yani başta ekonomik güçlükler nedeniyle, yaşamda kalmak nedeniyle girer bu tür işlere, sonra maddi tatminsizlik baş gösterir. Ve ahlak çöker. Bunun sorumluları da orada burada nutuk atar

Son beş yılda bu patlama olmuş. Ahlak elden gidiyor efendiler… Ülke sadece ekonomik olarak değil, buna bağlı olarak ahlaki olarak da çöküyor. Gelecek nesillerden ne bekleyeceksin bu durumda? Herkes kendi ekmeğini kazanmak, kendi zevklerini yerine getirmek derdine düşmüş.Ülkenin durumu ne olacak kimsenin umuranda değil.Instagram

Leave A Response

*