El örgüsü çantalarınızı kendiniz yapın


Sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da örgü işleri çok moda bu yaz. El örgüsü elbiseler kadar, el örgüsü çantalar da revaçta. Fiyatları ise 25 TL ile 2.500 TL arasında değişiyor, markasına göre.

Peki bu kadar fiyatlı bir çanta cebinizi yakmayacak mı? Sırf marka diye bir çantayı almak pek akıl işi olmasa gerek.. Peki ne yapacağım mı diyorsunuz? Kendiniz yapın. Biraz eli tığ tutan herkes bu çantalardan yapabilir.

Yapmanız gereken kalın bir tığ, hasır ipi ya da fantazi ip, ya da merserize ip alarak işe başlamak. Modelde gördüğünüz çanta sadece bir günde yapıldı. Siz dilerseniz farklı modeller da yapabilirsiniz.

Dilediğiniz genişliği hesap edin. O uzunlukta zincir çekin.İster, delikli, ister sık iğne olarak örebilirsiniz örgünüzü. Seçim size kalmış. Diğer sıralarda ise yapmanız gereken tek şey iki sıra ara ile yan taraflardan arttırmak. İstediğiniz boyuta gelince bitirin.Aynı işlemi çantanızın diğer tarafı ile yapın.

Tabi burada bitmedi. Çantanın yan kısımlarını yapmak. Yani genişlik vermek. 5-7 cm. arası genişlikte bant örün. Çantanızın yan tarafına geçirmek için.

Bantlar yardımı ile çantanızı birleştirin. İster fermuar, ister düğme yardmıyla çantanızı kapama işlemini tamamlayın. İçini astarlayın ve hatta iç kısmı cepli yapın.Saplarına gelince bu modele ister tahta hazır sap alın, ister kendi ipinden sap örün. İşte size şık ve ucuz el işi çanta.
Instagram

Leave A Response

*