Erkeklerde Doğum Kontrolü.. Vazektomi

Doğum kontrolünde her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor. En son erkeklerin tüplerinin bağlanması yani vazektomi yöntemi yaygın hale geliyor.

Erkeklerde tüplerin bağlanmasının doğum kontrolü açısından faydası oldukça yüksek. Üstelik cinselliğin kalitesini de arttırıyor.

Vazektomi girişimi ile testislerden çıkan sperm ileti yolları her iki kasık bölgesi altında küçük bir cerrahi girişim ile kesilerek bağlanır, böylece spermlerin meniye karışmaları engelleniyor

Bilindiği gibi pek çok doğum kontrol yöntemleri var.. Spiral, prezervatif, doğum kontrol hapları, geri çekme yöntemi ve takvim uygulaması gibi. Bu yöntem  yani vazektomi diğer yöntemlere göre daha avantajlı bir yöntem .

Bu konuda Operatör Dr. Serhat Partalcı ; Uzun süre ilaç kullanmayı gerektirmediğini ve kadınlarda tüplerin bağlanmasında uygulanan genel anestezi yerine lokal anestezi kullanıldığını ve çok basit bir işlem olduğunu söylüyor.

Partalcı ayrıca bu yöntemin ömür boyu süren bir kontrol yöntemi olduğunu fakat işlemin yapıldığı andan itibaren ilk 3 ay ek bir yöntemle korunulması gerektiğini de ifade ediyor.

Genellikle 40 yaş üstü kişilerin tercihi olan vazektomi, ülkemizde henüz çok bilinmesede ilerleyen zaman içinde doğum kontrol yöntemlerinde ilk sıralara gelecektir.Instagram

Leave A Response

*