Estetik cerrahi mi yoksa plastik cerrahi mi?

KOZMETIK-CERRAHI-2Hep duyarız; Estetik Cerrahi uzmanı filan falan.. veya bilmem kim plastik cerrahi konusunda çok tanınmıştır vs..

Bu 2 kavramı çoğunlukla birbirine karıştırırız çoğumuz.. Yani plastik cerrahi nedir, kozmetik (veya estetik) cerrahi nedir diye…

Gene olarak ve çok kabaca bir ayırım yaparsak plastik cerrahi vücuttaki görünüş bozukluklarını düzeltmeye odaklanıyor daha ziyade.. Örneğin doğultan ağız şekli bozuk olan veya kulakları normalin çok dışında görüntü veren bir hastanın görünüşünü normale çevirmeye odaklanıyor.

Estetik cerrahi ise vücudun esasında bir arızalı ve doğuştan (veya örneğin bir kaza neticesinde) bozuk durumu olmayan kısımlarını daha güzel bir görünüme kavuşturmaya odaklanıyor daha ziyade. Örneğin sarkan göğüsleri kaldırma, biçimsiz kalçalara daha güzel bir görünüm verme vs gibi..

Tabii ki estetik (yani kozmetik) cerrahi daha ziyade hanımların ilgi alanına giriyor; Bilhassa göğüs küçültme, büyütme, kaldırma, burun kaldırma, kalça daraltma, lipo suction vs gibi.. Bu durum Türkiye’de de böyle yalnız cerrahların söylediğine göre son zamanlarda daha güzel bir görünüme sahip olmak isteyen ve dolayısıyla bıçak altına yatan erkeklerin sayısında da önemli artışlar olmuş…

Ne diyelim Allah akıl fikir versin.Instagram

Leave A Response

*