Eurovision’da skandal olay!

Dünyanın en ünlü şarkı yarışmalarından olan ve her yıl binlerce kişi tarafından takip edilen Eurovision’da rüşvet ve oy skandalı iddiaları üzerine soruşturma başlatıldı. İsveç’te yayımlanan Skanska Dagbladet gazetesinde yer alan iddialara göre, aralarında önceki yılın kazananı Azerbaycan’ın da bulunduğu pek çok ülke oy toplamak için yasadışı yollara başvurdu..

eurovisionThe Independent gazetesi, Eurovision’da rüşvet ve oy satın alma iddialarına dikkat çekerken “Şimdi Eurovision sıfır puan alma tehlikesiyle karşı karşıya” diye espri yaptı. İsveç basınında yer alan iddialara göre, İsveç’de Malmö’da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’na katılan bir delege, oy satın alma iddiasında bulundu.

İsmi gizli tutulan kaynak, birçok delegenin birçok kez jürinin oylarını çalmaya kalkıştığını iddia etti. Bu kaynağa göre Azerbaycan, jüri üyelerinden “Bir yıl yetecek para” karşılığı yüksek puanlar satın almaya kalkıştı.

Azerbaycanlı Farid Mammadov 234 puan almıştı ve 281 puanla birinci gelen Danimarkalı Emmelie de Forest’in arkasından ikinci gelmişti. İddialara göre diğer delegeler yarı finalden bir hafta önce oy değiştirme planları yaptı.

EBU iddiaları ciddiye aldığını ve Azerbaycan’ın soruşturma altında olduğunu açıkladı. Yarışmada 19’uncu olan İngiliz şarkıcı Bonnie Tyler, bir Fransız gazetesine Rusların Azerbaycan’a “Ödediğimiz puanları neden vermediniz?” diye şikayette bulunduğunu söylemişti.

Azerbaycan’ın Litvanyalı öğrencilere birçok kez oy kullanmaları için para ödediği de iddia edildi.

 Instagram

Leave A Response

*