Ev ortamınız ne kadar rahat


Yoğun bir iş gününden sonra, ya da çocuklarla uğraşıp, yemeğinizi yaptıktan sonra, eşinizle dostunuzla bir araya geldiğiniz ev ortamınız ne kadar rahat?

Rahatlık derken; sıcaklık, havalandırma, aydınlatma, eşyalar, nem ve gürültüden bahsediyoruz.

Sıcaklık: Zamanınızın en güzel saatlerini geçirdiğiniz yuvanız ısı değişikliklerinden korumalı mı? Yalıtımı yapılmış mı? Hele hele şu bunaltıcı yaz sıcaklarıyla boğuştuğumuz günlerde bu sağlık açısından bir kat daha fazla önem taşıyor.

İdeal ev ortamı sıcaklığı 20 derece ya da 21 derece olmalı.

Havalandırma: Sağlıklı ve iş yapılabilir bir ortam için havanızın kalitesi çok önemli. Nasıl sağlanır bunlar?

Çöpleri kapalı kutularda tutarak, kirli çamaşırları kapalı yerde tutarak ve zaman geçirmeden yıkayarak. Evi sıklıkla havalandırarark ve eşyalarınızın tozunu alarak. Özellikle alerjisi olanlar için toz bulunan evde oturmak farkında olmadan sağlığınızı kötü etkiler.

Aydınlatma: Tabiki en doğru aydınlatma doğal olan. Yani güneş ışığından faydalanmak. Bu ışık hem D vitamini oluşmasını sağlar, hem bakterileri önler.

Nem: Evinizi nemden korumaya çalışın. Çünkü nemli ortamlar romatizmaya davetiya çıkaracağı gibi, aynı zamanda bakteri ve böceklerin oluşumunu tetikler.

Gürültü: Ekonomik gücünüz el veriyorsa, evinize çift cam taktırarak, gürültüyü azaltabilirsiniz. Sesi yansıtan, mermer, taş, cam gibi yüzeyler yerine, halı, perde gibi sesi tutan yüzeyler kullanabilirsiniz. Hatta mümkünse doğanın kucağında bir eve yerleşebilirsiniz.

Eşyalar: Evinizde bulunan eşyaların sizin rahatlığınız açısından göz zevkinize, hislerinize uygun olmasına, ayrıca kalabalık olmamasına dikkat edebilirsiniz. Açık renklerle daha rahat bir ortam yaratabilirsiniz
Instagram

Leave A Response

*