Evde bilgisayar başında konforu gözönünde bulundurun


Asla ve asla yemek masanızı ya da benzeri bir masayı çalışma masası olarak kullanmayın. İskemlenizi de aynı şekilde çalışma koltuğu olarak kullanmayın. Kötü duruşun getirdiği stres, rahatsızlıklar ilerleyen zamanlarda omur ve omurgalarınızda ciddi tahribatlara yol açar.

Evde bilgisayar başında çalışırken mutlaka ofis sandalyesi ve ofis masası kullanın. Oturduğunuz sandalyenin ayarlanabilir olması gerekir. Böylece bacaklarınız sandalye üzerinde, ayaklarınızda yerde düz our. Dizleriniz asla oturduğunuz sandalyede yukarda kalmamalı, sandalyeye tam oturmalıdır. Ayaklarınızda parmak uçlarında değil, tam zeminde olamsı gerekir. Eğer boyun ve bel fıtığı riskleriniz yoksa bile yanlış oturma ve kullanım sonucu bu ileride mutlaka başınıza gelecek bir rahatsızlık olacaktır. Öne doğru eğilerek çalışmayın, dik durmaya özen gösterin

Eğer uzanarak çalışmayı seçenlerdenseniz; bel ve boynunuz boşlukta kalmamalı, destek sağlanmalıdır. Uzanarak çalışmayı seçenlerdenseniz, mutlaka laptop kullanıyor olmalısınız. O zaman laptop minderi üzerinde beliniz koltuğunuza, başınız da destekli bir başlığa yaslamalısınız.

Okurken başınızı çevirmemek için kağıt tutacaklarından yardım alın ve ekranla aynı seviye olmasına itina gösterin. Kendinşze ayarlanabilir bir masa lambası edinin.

Sürekli oturmaktan kaçının. Arada sırada kalkıp dolaşın. Otururken de boynunuzu ve bacaklarınızı yarım saatte bir hareket ettirin, kan dolaşımınız normal seyretsin.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, çalışma ortamınızı yeniden düzenleyebilirsiniz. Sağlığınız bozulduğuında çalışma durumunuzda olmayacaktır, unutmayın.Instagram

Leave A Response

*