Evde mum yapmaya ne dersiniz?


Boş zamanlarınız değerlendirmek ya da sıkıldığınız bir anda işinizi bırakıp, birşeyler yaratmak istemez misiniz? Yanıtınız evet ise hadi birlikte dekoratif mum yapalım…

MALZEMELER:

Balmumu… Büyük mağazalarda ya da mısır çarşında bulabilirsiniz.
Fitil: Orta kalınlıkta bir fitil seçin. İnce mum seçmeyin. Çünkü balmumu ile yapılan mumlarda en doğru seçim orta kalınlıkta olanıdır.

YAPILIŞI: Balmumu ile mum yapmak için, ısıtıp, eritmeye gerek yoktur. Size gerekli olan bir ekmek tahtası, bir makas olacaktır.

Balmumunu düz bir zemşine koyun. Oda sıcaklığında olsun. Kesimi kolay olması için. Ellerinizle yumuşatın. Fitili dikkatli bir şekilde tam ortasına yerleştirin ve rulo halinde sıkıca sarın. İstediğiniz kalınlığa gelince fazla kısmını makasla kesin ve yapıştırın. Yan taraflarındn açılmaması için, toplu iğne yardımıyla 2-3 yerinden geçi,rin.

İşte mumunuz hazır.

Peki renkli biraz uğraştırıcı bir mum yapmaya ne dersiniz?

MALZEMELER: Eczane ya da kimyevi madde satan yerlerden alacağınız, parafin, fitil yumağı, kalıp istearin

YAPIMI : Fitil yumağı  sert ve parafinli olduğu için yerleştirmesi kolaydır.

İstearin parafin karışımını bir kapta eritin. Renklendirmek için  dilediğiniz boyayı kullanabilirsiniz. Pastel boya kullanacaksanız eritirken içine rendeleyin. Mum kalıbınızı hazırlayın. Bu geniş ağızlı bir şişe, bira kutusu, ya da evinizde bulunan estetik şekilli  bir kap olabilir.

Eriyen mumu bu kalıba dökün ve tam ortasına fitili daldırın. Kaymaması için bir kaleme fitilin üst kısmını dolayarak kalıbınızın üzerine koyun. Donduktan sonra kalıbı atttan kırarak çıkarın. İşte ev ve el yapımı harika mumlar.

NOT: Dilerseniz evinizde bulunan artık mumları aynı işlemi uygulayarak ortasına fitil yerleştirp, değerlenirebilirsiniz. Hem zevkli bir uğraş, hem sizi rahatlatacak, sıkıntılarınızdan uzaklaşmanızı sağlayacak bir uğraşInstagram

1 Comment on this article. Feel free to join this conversation.

Leave A Response

*