Evde peeling


Peeling yıpranmış cildi tazelemek, parlakığını kazandırmak, üst tabakasının soyulmasınız sağlayarak, daha canlı taze tabakanın ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla cilde yapılan işlemdir Peeling uygulaması sonrasında cilt yüzeyi taze ve berrak bir görünüm alır. Matlığın giderilmesi ile canlı parlak bir ifade oluşur. Akne izleri azalır, tıkalı gözenekler açılarak cilt nefes alır ve yenilenir. İnce çizgiler azalırken dolgun bir görüntü oluşur.

Peki evde doğal yollarla peeling yapmak istemez misiniz? İşte cilt yapınıza göre bir kaç peeling önerileri…

Her cilt tipi için:

Bir tatlı kaşığı yulaf ezmesi veya mısır ununu bir tatlı kaşığı yoğurt ile iyice karıştırın. Bir kaç damla limon sıkın.Yüzünüze buhar banyosu yaptıktan veya banyodan çıktıktan sonra temiz cilt üzerine hazırladığınız peelingi bir iki dakika ovarak sürün. 10-15 dakika bekletip, cildinizi ılık su ile durulayıp uygun bir nemlendirici ile nemlendirin.

Yağlı Cilt İçin

Biraz bira mayasını çok az miktarda su ile karıştırıp hamur haline getirin ve bu karışımı yüzünüze uygulayın. Soyucu etkisi ile cildinizin gözeneklerini derinlemesine temizler ve uyarır. Aynı zamanda cildinizin ihtiyacı olan protein ve vitaminleri sağlar.

Biraz balı hafifçe ısıtıp yüzünüze masaj yaparak yedirin. 15 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın. Bal hem mikrop öldürücü etkisi sayesinde cildinizin gözeneklerini temizler hem de cilde gerginlik verir. Arzu ederseniz balın içine biraz buğday özü de katabilirsiniz.

Kuru Cilt İçin

Bir katlı kaşığı mısır ununun içine bir tatlı kaşığı yoğurt katarak iyice karıştırın ve yavaş bir şekilde masaj yaparak temizlenmiş cilde yedirin. Birkaç dakika cildinizi bu şekilde ovduktan sonra ılık su ile durulayın ve uygun bir nemlendirici ile nemlendirin.

Normal Cilt İçin

Bir tatlı kaşığı yulaf ezmesi veya mısır ununu bir tatlı kaşığı yoğurt ile iyice karıştırın. Yüzünüze buhar banyosu yaptıktan veya banyodan çıktıktan sonra temiz cilt üzerine hazırladığınız peelingi bir iki dakika ovarak sürün. Daha sonra cildinizi ılık su ile durulayıp uygun bir nemlendirici ile nemlendirin. Bu peeling diğer cilt tipleri için de uygun ve etkilidir.

Yine her cilt tipine uyan bal ve limon karışımını cildinize sürün ve 5 dakika bekletip, ılık su ile temizleyin.

Hassas ciltler için ceviiz peelingi yapabilirsiniz. 2 yemek kaşığı ceviz içi, yarım yumurta sarısı, 2 kaşık tereyağı. Cevizi un haline gelene kadar ezin, tereyağı ve yumurta sarısını ekleyin, karıştırın. Yüzünüze dairesel masaj yaparak uygulayın.

Yine yağlı ciltler için; 2 yemek kaşığı fıstık, 2 tatlı kaşığı limon suyu, 2 tatlı kaşığı nar suyu. Fıstıkların kabuklarını temizleyin, un haline gelene kadar ezin. Limon ve nar suyu ekleyin, iyice karıştırıp yüzünüze uygulayın.

Yumurta Peelingi: 1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı yoğurt, yarım tatlı kaşığı dövülüp un haline getirilmiş yumurta kabuğu. Hepsini karıştırın, maske olarak uygulayın. 20 dakika sonra çıkarıp besleyici krem sürün.

ÖNEMLİ NOT:
Eğer cildiniz çok problemli ve sivilceli ise, bir uzmana danışmadan peeling yapmayın. İkinci uyarımız ise, peeling yaparken göz çevresine temas ettirmeyin.Instagram

Leave A Response

*