Evden Çalışma – Sosyal İzolasyondan Nasıl kaçınmalı

evden_calismaBirçok insanın uzun vadedeki evden iş yapma yani ofisini evde kurma hayalini kurar.. Evin konforu başka hiç birşeye benzer mi? Fakat böyle bir durumda 4 duvar arasına kısılmış hissine kapılmak da olasıdır bir müddet sonra.. Hatta öyle ki işinizi gücünüzü bırakıp habire e-postanızı tazelemeye başlayabilirsiniz böyle bir durumda, birisiyle bir bağlantıya girebilmek için .. acaba bir haber bir mesaj var mı diye..

Kendinizi çok yalnız hissedip, iş arkadaşlarınızla öğle yemeklerini, hafta sonu kafe buluşmalarını özleyebilirsiniz.. Öyleyse böyle bir durumda evden çalışmanın en olumsuz tarafı olan izolasyon duygusu ile nasıl başa çıkabilirsiniz, acaba?

Bir meslek kuruluşuna/derneğine katılın

Böyle bir derneğin parçası olmak yalnızca kariyerinize fayda sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda size aynı branşa mensup birçok diğer insanla tanışma fırsatı da verecektir. Bu insanlar birçok toplantılar, eğlenceler, kutlamalar, yemekler düzenleyeceğinden siz de keza birçok yeni arkadaş edinebileceksiniz. Bu da herhalde devamlı bilgisayar ekranına bakmak zorunda olmaktan daha güzel bir mola olsa gerektir..

Ortam değişikliğinin keyfini çıkarın

Şayet ofisiniz evdeyse, sizin için illaki 4 duvar arasında olma zorunluluğu söz konusu olmayacaktır. Günümüzün kablosuz internet mucizesi artık toplantılarınızı bir kafeden, parktan ve hatta hatta plajdan bile yürütebilme şansını vermektedir.. Dolayısıyla yepyeni ve çok güzel değişik bir ortam monotonluğu da ortadan kaldıracaktır.. Üstelik bu tip yerlerde de her zaman için yeni insanlarla tanışarak sosyalleşme olasılığınız olacaktır..

Yine de herşeyi telefon ve internetle halletme yerine, söz konusu kişinin ofisine uğrayıp bir kahve içimi süresinde birçok iş çıkarabilirsiniz.. Bu da tekdüzelikten kurtulma şansı verecektir.

Eğitiminizin üstüne birşeyler ekleyin..

Online bir kursa yapmak daha rahat ve kolay görünse de, ulaşım kolaylığı olan bir kursa bizzat giderek eğitiminizin üstüne birşeyler koymaya çalışmak keza değişik bir soluk almanıza, ev-ofis monotonluğunu kırmanıza yardımcı olacaktır.. ve tabii ki yeni arkadaşlar edinmenize de

Yerel Spor Salonuna üye olun

Sosyal ağınızı genişletmek için en iyi yollardan biridir bu..Böylece sosyal izolasyonunuzu da giderme şansı doğar yine, bir çok insan tanıyarak.. Üstelik, sağlıklı ve zinde kalma için de en iyi yoldur, spor yapmak..

Köpeğinizi yürüyüşe çıkarın

Bu aktivite sizin evden çıkıp nefes almanızı ve sosyalleşmenizi sağlayacaktır.. Birçok uzmana göre deneyimler gösteriyor ki evcil hayvanlar insanların dostluk kurmasına köprü vazifesi görür..

Evden çalışmak bir lükstür.. Fakat bir müddet sonra insan kendini hapsedilmiş ve çok düşük motivasyonlu hissedebilir, eğer monotonluğun sizi ele geçirmesine izin verirseniz.. Onun için sosyal bağlarınızı asla gevşetmeyin.. Çok önemli bir neden olmasa da zaman zaman onları tazeleyin.. Yoklayın.. Evden çalışmak demek bilgisayar klavyesine mıhlanmak demek değildir..



Instagram