Evinizi Baştan Döşüyorsanız, Çevre Dostu Ürünler Seçin

Bilindiği gibi, plastik, polyester gibi ürünler sağlık ve çevre için zararlı ürünler. Sentetik kumaş üretiminde petrol ve fosil gazlar kullanılıyor. Bu da sağlığımız ve dolayısıyla çevremizi kötü etkiliyor… Çevre dostu ürünlerin başında ise kullanıldığı yere göre; ahşap, keten, bambu, cam geliyor.

Tekstil ürününden mobilyaya, boyadan, camlara kadar ürün seçimi çok önemli. Bilinçlendikçe doğayı da korumuş olacağız sağlığımızla birlikte.

Mobilya seçerken;  bambuyu tercih edebilirsiniz. Sadece mobilyada değil, zemin döşemenizden  tavana kadar bambuyu, maunu kullanabilirsiniz.  Üstelik  yetiştirlimesi daha kolay olduğu için, bambu eskisi gibi çok pahalı bir ürün değl artık.

Eviniz boyarken su balı boyaları tercih edin.  Organik boya ya da duvar kağıdı kullanabilirsiniz.

Halı seçimine dikkat!. Polyester ucuz halılar,   sağlığı riske ediyor. Toksit madde içerdikleri için havayı da kirletiyorlar. Kenevir, jüt, ipek ya da yünü terc,ih etmelisiniz.

Tekstil ürünlerine gelince, Keza onların seçiminde de polyerter, naylon olanları asla kullanmayın. Doğal liflerden elde edilmiş, yüzde yüz yenilebilir  enerji ile üretilmiş olanları seçin.  Pamuk, keten, soya, ipek çevre dostu ürünler.

Banyo, mutfak gibi hacimlerde kullanacağınız ürün çok önemli. Islak ve nemli kalabileceğini düşünerek seçim yapmalısınız. Formika, seramik  gibi malzemeler sağlıklı değil. Cam gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.Instagram

Leave A Response

*