Evinizi organik ürünlerle temizleyin

limonla-temizlikEvinizi, eşyalarınızı temizlerken organik, doğal temizlik malzemeleri kullanmanız hem doğaya, hem de size yarar sağlayacak.

Bildiğiniz gibi pek çok temizlik ürünleri var. Mikropları öldüren, hoş koku bırakan vs. Ama bunlar doğaya zarar veriyor mu, vermiyor mu? Tam olarak bilemiyoruz. Üstelik yukarıda da dediğimiz gibi ekonomik olarak cebinizi rahatlatacak ürünleri kullanmaya var mısınız?

Çok Amaçlı Temizleyici

1 tatlı kaşığı bitkisel kaynaklı sıvı sabun ile ya da arap sabunu ile, 2 tatlı kaşığı boraksı karıştırın. Bu karışımı 1 litre sıcak suya ilave edin. Her temizlik yapacağınız yüzeyde  yarım bardak çamaşır sodasını  bir ova suya ekleyerek, cilalı zeminler hariç temizlikte kullanabilirsiniz.

Yağ lekeleri zor çıkar. Onları çıkarmak için de, 2 yemek kaşığı  sirke ve limon suyunu üstteki karışıma ilave ederek, yağ lekesini çıkarabilirsiniz.

Mutfak tezgâhlarını temizlemek için 1 litre suya 1 limon suyu ve 1 tatlı kaşığı tuz atın. Bu karışım ile mutfağınız tertemiz!

Dezenfektan

Yarım su bardağı boraksı 4 litre suya karıştırın. Dezenfekte etmek istediğiniz yüzye uygulayın. Miz gibi de koksun isterseniz , kekik, lavanta, nane yaprakları katın içine.

Banyo ve lavobalarınızı ovmak için

2 yemek kaşığı boraksı, 1 su bardağı karbonat ile karıştırıp, ovmak şstediğiniz yerlerde uygulayın. Banyonuz pırıl pırıl parlayacak. Tabi ovaladıktan sonra  su ile durulayacaksınız.

Sirke ile nenlendirilmiş süngerde aynı vazifeyi görür.

Küvet, lavabo, kapılar gibi yerleri kimyasallarla temizlemek yerine ev yapımı bir ürün kullanın. 6 limon suyunu bir sprey şişesine koyun. Sitrik asit su ve sabun lekelerini çözecektir. Temizlemek istediğiniz yerlere sıkın ve süngerle silin. Antibakteriyel özelliği sebebiyle de tercih edilir bir temizlik aracıdır.

 Instagram

1 Comment on this article. Feel free to join this conversation.

  1. Vildan Akarsu , 23:24 -

    Bu bilgiler çok işime yarayacak. Teşekkürler. Hele hele çamaşır suyuna alerjim olduğu düşünğlğrse.

Leave A Response

*