Fatih Akın liyakat nişanı aldı

‘Duvara Karşı” ve ”Yaşamın Kıyısında” filmlerinin yönetmeni Fatih Akın, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wullf tarafından Liyakat Nişanı’yla onurlandırıldı

Düzenlenen törende Fatih Akın ve Almanların tanınmış oyuncusu Katja Riemann’ında aralarında bulunduğu 36 kişiye, siyasi, ekonomik ve kültürel alanda göstermiş oldukları hizmetten dolayı Liyakat Nişanı verildi.

Wulff, ”Duvara Karşı” gibi başarılı diğer filmlerinde de Hamburglu yönetmen Akın’ın Almanya’daki Türk kökenlilerin sorunlarını büyük bir doğallık ve açıklık içinde yansıttığını ifade etti. Filmlerinde işlediği konuların kültürel çeşitliliği artırdığı ve yabancı kökenlilerin uyumuna katkı sağladığı kaydetti.

Törende, aralarında Cannes ve Venedik gibi en önemli film festivallerinden ödüllerle dönen Akın’ın, Almanya’yı uluslararası alanda da başarıyla temsil ettiği vurgulandı.
Fatih Akın Bu nişanı almaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Liyakat Nişanı’yla onulandırılanlar arasında eski Sosyal Demokrat Partili (SPD) politikacı Herbert Wehner’in eşi Greta Wehner ve İlahiyat profesörü Josef van Ess de bulunuyor.Instagram

Leave A Response

*