Film Eleştirisi: DOCTOR STRANGE

DOCTOR STRANGE

  1. Akademi Ödülleri’nde Görsel Efekt dalında sanırım şimdiden açık ara önde olan film desem yanlış olmaz. En azından öyle umuyorum. Şimdi filmin kısaca özetini geçip daha sonra eksileri ve artılarıyla değerlendirmesine geçeceğim.

doctor_strange___Başarılı, çok ünlü ve oldukça zengin cerrah Stephen Vincent Strange (Benedict Cumberbatch), geçirdiği trafik kazasıyla ellerindeki sinirler zarar görünce cerrahlık kariyeri bitme noktasına gelir. Tüm yaraları iyileştirebildiğine inanılan, Tibet’te yaşayan ve The Ancient One (Tilda Swinton) olarak bilinen büyücünün varlığını öğrenince Strange’in umutları tekrar yeşerir. Tibet’e tek bir amaç için giden cerrah sandığından ve beklediğinden çok daha büyük güçlerle karşılaşacaktır.

Marvel evreninin sevilen ve en güçlü büyücülerinden olan Doctor Strange’in hikayesini beyaz perdeye aktaran yönetmen Scott Derickson’a harika bir iş başardığı ve filmin büyük beklentisini karşıladığı için birçok sinema sever gibi ben de teşekkürü borç biliyorum. Onun gerilim – korku tarzını bu filmde de yansıttığını görüyoruz. Goliath, Sinister, Sinister 2 gibi yapımlarla tanınan yönetmene birkaç durum pek gözetilmeden tam not verilebilir. Şimdi de o birkaç duruma geçelim.

Filmin orijin hikayesi maalesef oldukça kısa. Maalesef diyorum çünkü sinemaya girdim ve 20 dakika sonra filmin biteceğini falan düşündüm. Her şey o kadar hızlı gelişti ki bir anda Avengers Infinity War’a da bağlayıp hatta ve hatta MCU’yu da hızlıca bitirebileceklerine inandım. Bu durumu bir eksi olarak görüyorum açıkçası. Bu kadar büyük umutlarla beklenen bir filmin orijin hikayesi bu derece hızlı, üzerinde çok durulmadan geçilmemeliydi. Marvel evrenini avcunun içi gibi bilenler için bu durum belki de o kadar eksiklik olarak görülmeyebilir tabii. Ancak sinemaseverler ve eleştirmenler açısından bahsi kesinlikle geçecek bir konu. Ancak tabii beklentinin büyüklüğüne küçük bir ket vuran bu duruma karşın filmin muhteşem oyuncu kadrosu, olağanüstü görsel efektleri, kaliteli esprileri herkesin beklentisini fazlasıyla yerine getirmeye yetiyor.

Fragmanları, yönetmeni ve film öncesi açıklamalarla filmin geriliminin de yüksek olacağını tahmin ediyorduk. Nitekim öyle de oldu. Ancak Marvel’ın -artık alıştığımız, hiç beklenmeyen karakterde bile espri yeteneğinin üst düzey olması durumu- burda da gerilimi ve korkuyu dizginleyerek izleyiciye keyifli bir film yaşatıyor ve bana göre 13 yaş üstü de olsa ailecek izlenecek bir film ortaya çıkıyor.

Başrolde Atonement, The Other Boleyn Girl, Van Gogh: Painted with Words, Tinker Tailor Soldier Spy, The Hobbit serisi gibi filmlerin yanı sıra en çok bilinen tiplemesiyle Sherlock TV dizisinde rol alan usta aktör Benedict Cumberbatch’i görüyoruz. Cumberbatch bu rolün üstesinden müthiş gelmiş ve karizmasıyla da tam bir Strange olmuş (Fazla esprileri dışında tabii) Marvel’ın çizgi romandan cast uyarlaması konusunda ne kadar başarılı olduğunun bir kanıtı da o olmuş. Esprili bir doktor olan Strange bunun dozunu kaçırmış, öyle ki aslında oldukça ciddi olan bu karakter Marvel’ın komedyen yaratma projesinde (!) Cumberbatch ile biraz farklı bir hal almış.

Tilda Swinton’a da her saç yakıştığı gibi kel olarak da oldukça sempatik olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor. The Ancient One karakterine can veren aktris The Beach, Adaptation, Constantine, The Somme, The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe gibi filmlerde rol alarak başarılı bir kariyere sahip olarak bu filmde de beklentileri karşılıyor. Yumuşak kalpli ancak katı kurallara sahip olan karakterinin sakladığı gerçeklerin olduğunu da usta oyunculuğuyla harika yansıtıyor.

Cumberbatch ve Swinton dışında da filmin kadrosunda oldukça iyi isimler yer alıyor. Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Mads Mikkelsen ve Wong rolündeki ve Marco Polo dizisinin benim çok sevdiğim yıldız ismi Benedict Wong bunlardan birkaçı.

Kısacası görsel efekt dalında Oscar almasına kesin gözüyle baktığım, ancak birçok kısmın hızlı geçilerek heyecanın genel hikayede değil de daha çok anlık dövüş sahnelerinde tutulduğu, yine de  beklentileri karşıladığını düşündüğüm oldukça başarılı bir yapım. Avengers’ta görmeyi de dört gözle beklediğim bir karakter…

Kanun KalkanInstagram

Leave A Response

*