FİLM ELEŞTİRİSİ: ICE AGE: COLLISION COURSE

ICE AGE: COLLISION COURSE

ice_age_collision_course___Animasyon dendiğinde akla gelen ilk birkaç filmden biridir Ice Age ya da Türkçe adıyla Buz Devri… Serinin ilk filminden beri tüm dünyada büyük bir beğeniyle takip ediliyor ve şimdi de 5. filmle karşımıza çıkıyor: Collision Course (Büyük Çarpışma). 3 kahramanımız Sid, Manfred ve Diego’yu yine büyük bir macera beklemektedir.

3 kahramanımız dedim evet; ancak artık ilk filmden beri büyüyen bir kadro görmekteyiz ve bu filmde de Sid, Manfred ve Diego’nun yanısıra, Manfred’in eşi Ellie, kızları Peaches, Peaches’in nişanlısı Julian, Ellie’nin kardeşleri Crash ve Eddie, Diego’nun eşi Shira ve bir de Buck. Tabii bunların yanısıra “Büyük Çarpışma”ya sebebiyet veren Scrat.

Scrat fındığını saklayacak yer ararken meteor yağmuruna sebep olacak kadar ileri gider ve büyük bir meteorun gelmekte olduğunu gören kahramanlarımız bunu engellemek için büyük bir maceraya atılırlar. Bir yandan Manfred ve Ellie kızlarının Julian’la evlenip yanlarından ayrılmaması için çeşitli kurnazlıklarla planlar yapmaktadırlar. Sid hayatının aşkını bulma çabasındadır. Buck ise her seferinde işlerine burnunu soktuğu uçan dinozorlardan kaçarken bir yandan meteoru durdurmak için uğraşmaktadır ve bir kehanet bulup, ekiple birlikte uzun bir yola çıkar. Sonunda bir lamayla karşılaşırlar ve lamanın yaşadığı yer meteorun durdurulmasının sırrını içermektedir.

Ice Age ilk 4 filminden elde ettiği başarı ve hayranları tarafından büyük ilgiyle takip edilmesini kullanarak 5. bir filmle karşımıza çıkıyor. İlk 4 filmin kurgu ve senaryosuna kıyasla zayıf kaldığını görebiliyoruz ancak tabii ki ismi bile yeter diyorum ve izlenmesi gerektiğini de düşünüyorum.

Yönetmen koltuğunda yine 2 kişiyi görüyoruz ve bunlardan birisi yine Mike Thurmeler. Diğer yönetmen ise Galen T. Chu. Animasyon dalında iyi işlere imza atan Mike Thurmeler yine beni şaşırtmıyor ve oldukça eğlenceli bir filmi izleyiciye sunuyor. Seslendirme ekibi de oldukça başarılı. Aralarında Jessie J’in de bulunduğu orijinal dilinin yanısıra Türkçe dublajla da izlenmesini önerebileceğim sayılı filmlerden olduğunu söyleyebilirim. Ali Poyrazoğlu, Yekta Kopan, Haluk Bilginer gibi usta oyuncu ve seslendirme sanatçılarından kurulu bir ekip Türkçe dublaj izlemek isteyenleri karşılıyor.

Kısacası oldukça eğlenceli olan ve her yaşa hitap eden bu filmi ne yalan söyleyeyim çok beğendim ve ailecek izlenmesini de tavsiye ederim. Ayrıca bu serinin burada noktalanmaması da küçük bir isteğim olarak burada dursun…

Kanun KalkanInstagram

Leave A Response

*