FİLM ELEŞTİRİSİ: WARCRAFT

WARCRAFT

warcraft_1___   Sevilen oyun World of Warcraft’ın bana göre beklentileri karşılayan filmi… Müthiş bir dünyanın sinemaya uyarlanışı Warcraft severler için oldukça heyecan verici olmalı.

Orcların diyarı Outland yok olmaktadır ve yaşamlarını devam ettirecek yeni bir yer bulmuşlardır; Azeroth. Gücü sayesinde Orclar arasında büyük bir saygınlığı olan Gul’Dan (Daniel Wu) Outland’in sonunu getirdiği gibi Azeroth’un da sonunu getirmeye başlamıştır. Kral Llane (Dominic Cooper) ise bunu engellemek zorundadır. İki ırktan çıkan kahramanlar Durotan (Toby Kebell) ve Lothar (Travis Fimmel) büyük bir yıkım olmasını engellemek ve Gul’Dan’ı ortadan kaldırmak için ortak bir yol bulmaya çalışırlar.

Filmin yönetmenlik koltuğunda Moon’dan tanıdığımız genç ve umut vadeden Duncan Jones yer alıyor. Oyuncu kadrosu da gayet başarılı; Travis Fimmel, Paula Patton, Ben Foster, Dominic Cooper, Toby Kebbell, Ben Schnetzer, Rob Kazinsky ve Daniel Wu…Yapımcılar ise Blizzard Entertainment, Legendary Pictures ve Atlas Entertainment. Yani filmden beklentinin yüksek olması için gereken her şey mevcut.

Görsel efektler konusunda olumsuz eleştiriye kesinlikle açık değil. Özellikle orc karakterler 13 yaşından küçüklerin gidip bu filmi izlememelerine neden olacak cinste gerçekçi korkutuculukta. Film başladığında orclarla giriş yapılıyor ve izleyiciyi gözlerini kırpmadan izlemesi yolunda içten içe teşvik ediyor. İnsanların diyarına geçildiğinde ise aynı etki ortadan kalkıyor. Sonuçta insan bildiğimiz bir varlık ve tabii orclar kadar heyecan veremiyor hâliyle…

Warcraft uzun zamandır beklenen bir yapım aslında. Ama şu da var ki iyi ki daha önce çekilmemiş bu film. Teknolojinin ve profesyonelliğin geldiği bu noktada ortaya çıkması her açıdan insanları geç de olsa daha mutlu etmiş olsa gerek.

Filmle ilgili şunu söylemem gerek. Belli ki serinin ilk filmi olmuş olacak ve devamı da gelecek. Dolayısıyla izleyiciyi sıkmayan bir durgunluk ve diğer filmlere zemin hazırlama durumu –Lord of the Rings’te olduğu gibi- en azından benim açımdan umulan bir şey olurdu. Hem böyle birkaç olayı birleştirme gibi aceleye getirmeler de olmamış olurdu. Ancak yine de görsel efektler, oyuncu kadrosu ve hareketlilik filmin yeterliliğini ortaya koyuyor. Filmde duygusallık da yapmacık durmuyor ve o yönde de beklenti karşılanıyor.

Warcraft oyuncularının görüşleri de eminim ki yönetmen ve yapımcılar açısından bile önemseniyor olmalı ve şu ana kadar gördüğüm oyuncuların hatta oyun fanatiklerinin de filme tam puan verdikleri yönünde.

Uzun uğraşlar ve zorluklara rağmen sinemaya uyarlanmış bu yapımın yaşı tutan herkes tarafından izlenmesini tavsiye ediyorum.

Kanun KalkanInstagram

Leave A Response

*