Forum Fashion Week başladı

Avrupa’nın en ünlü moda okullarından genç tasarımcılar İstanbul’da

2-10 Ekim tarihleri arasında moda ve sanatı bir araya getirecek olan Forum Fashion Week’de Forum İstanbul dünyanın en ünlü moda akademileri Paris Esmod, Londra Saint Martins, Berlin Esmod ve Milan Domus’dan 8 genç tasarımcıyı ve İstanbul’dan 2 genç tasarımcıyı ağırlayacak. Genç tasarımcılar, koleksiyonlarını 6-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek defilelerle İstanbulluların beğenisine sunacaklar. Kısa bir süre sonra Avrupa’da modanın yıldızları arasında yer alması beklenen genç tasarımcılar İstanbul Moda Akademisi’nin parlak öğrencileriyle bir araya gelecek.

Lady GaGa’nın da tasarımcısı
Dünyaca ünlü modacılar John Galliano, Alexander McQueen ve Stella McCartney’in mezun olduğu, Türkiye’den Rıfat Özbek ve Hüseyin Çağlayan’ın da eğitim aldığı Londra Saint Martins’i temsilen genç tasarımcı Ara Jo İstanbul’a gelecek. Lady GaGa, Jamelia, Sabrina Washington, Buttafly, Junior Brat, Roses gibi ünlülerle çalışan Ara Jo, dünyanın gelecek vaad eden genç tasarımcıları arasında yer alıyor.

Geleceğin tasarımcısı

Dünyanın ilk ve en eski moda okulu olan ve dünyanın çeşitli kentlerinde 20 okulu bulunan Esmod’un Berlin’deki Akademisi’nden Forum Fashion Week’e katılmak için Julia Knüpfer seçildi. Esmod Berlin’in genç tasarımcısı Knüpfer, ekolojik tasarımlarıyla geçen yıl da Avrupa’da geleceğin tasarımcısı seçilmişti.

Erkek giyiminde çığır açacak gençler
Modanın merkezi Paris’ten Forum Fashion Week’e katılacak genç tarasımcılar, yaklaşık 170 yıldır moda endüstrisine yaratıcı tasarımcılar yetiştiren Esmod’dan. Esmod’da okuyan ve 2005 yılından bu yana ortak projelere imza atan Frank ve Luise erkek giysileri tasarlıyor. İlk koleksiyonlarını 2007 yılında “Luise&Frank” etiketiyle Paris’te sunan ikili, eleştirmenler tarafından “Erkek giyiminde çığır açan gençler” olarak adlandırılıyor.

Domus’tan 2 genç tasarımcı
Forum Fashion Week’e Milano Domus Akademi’den 2 genç tasarımcı katılıyor. 1982 yılında kurulan ve 1994 yılında eğitim kalitesi ve yayıncılıktaki başarılarından dolayı Compasso d’oro ödülüne değer bulunan Domus, İstanbul’a öğrencileri arasından Marco Corso ve Barbara Pala’yı yolluyor.

İstanbul’un Genç Yıldızları
Gülçin Uzunalan
Türkiye’nin yıldızı parlayan genç tasarımcı ve moda fotoğrafçısı Gülçin Uzunalan 6-10 Ekim tarihleri arasında 2010-2011 Kış koleksiyonunu Forum Fashion Week’te sergileyecek. Gülçin, ITU Tekstil Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra Istanbul Moda Akademisi’nde eğitim gördü. Kendisi 6 yıldır tekstil sektöründe aktif olarak çalışmakta ve moda fotoğrafçılığı ile uğraşmakta. Forum Istanbul’da kreasyonları dışında Istanbul ve Forum’un büyüleyici fotoğraflarından oluşan çalışmalarını da sergileyecek.

Gülçin Uzunalan hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız

Asu Aksu / Asu Somer
2007 yılında birlikte çalışmaya başlayan bu fantastik ikili, “ Monmu” markasını 2009 yılında yarattı. İkiliden Asu Aksu, Istanbul Universitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Reklam, Halkla İlişkiler, medya ve Asu Somer ile tanıştığı müzik sektöründe çalıştı. Hayatına farklı bir yön verme ve hayallerinin peşinden gitme kararının ardından İstanbul Moda Akademisi’nde eğitimine devam etti ve mezun oldu.

Asu Somer ise Galatasaray Universitesi Sinema & TV bölümününden mezun olduktan sonra bu sektörde uzun süre çalıştı. Daha sonra hayallerinin peşinden giderek farklı sektörlerde grafik tasarımcı olarak çalışmaya devam etti. Asu Aksu ile tanışmalarının ardından birlikte çalışarak özgün tasarımlar üretmeye karar verdiler ve “Monmu” markasını yarattılar.Instagram