Gebeliğin Değişik Dönemleri

Bir anne misiniz, yoksa anne adayı mı? E o zaman heyecanlı dönemler yaşıyorsunuz demektir. Annelik dünyanın en önemli teknik ustalığını ve dayanıklılğını gerektiren bir görev. Haliyle şu an çok telaşlısınız. Hele hele ilk defa anne olacaksanız. Bu ikğiye katlanır. Annelik üzerine çeşitli yazılar okuyacak, bo kunada deneyimli insanlardan bilgiler alacaksınız. O zaman gelin biraz da bizim paylaşımımızdan yararlanın. Ne dersiniz?

Bildiğiniz gibi gebeliğin çeşitli dönemlerinden geçeceksiniz ve geçiyorsunuz. İlk hamile kaldığınız o 14 günlük dönemde bebeğiniz henüz iğne başı büyüklüğünde tek hücredir.  . 5. haftadan itibaren hamilelik kendini belli etmeye başlar ve sabahları kusmalar, göğüslerde hassasiyet, sık sık idrara çıkma gibi olaylar yaşarsınız. Bu dönemde bebeğiniz,2,5 santime ancak ulaşmış olur. Kalbi çarpmaya başlamıştır artık.20. haftadan itibaren artık karın bir hayli ortaya çıkmaya başlar. Bebebğinizin hareketlerini daha bir iyi hisseder olursunuz. E haliyle boytu uzamaya başlamıştır. Bu haftalarda  15 cm. kadardır minik canlı. El ve ayak tırnaklarıda oluşmaya başlar.

24. haftadan sonra, rahminizde arasıra kasılmalar hissedebilirsiniz. Karın üzerinde çizgiler oluşabilir. Artık bebeğinizin kalp atışlarını çok rahat doktor kontrolünde duyabileceğiniz dönemdir. Boyu 20-25 santime, kilosu 200gr civarlarındadır.

32. hafta. Rahim hemen hemen göğüs kemiğini bulmuştur ve göğüs uçlarınızdan sarı sıvılar gelmeye başlar. 36. haftaya geldiğinizde beliniz 100santimi geçmiş olur. İdrara çıkma sıklaşır. Bebeğinizin başı pelvise inince rahatlarsınız. Onun da boyu 40-45 santime ulaşmıştır artık. Kilosuda 2 kilo ve biraz üzerindedir. Saçları vardırve hareketi azalır son haftalarda. Çünkü boyu uzamış ve kilosuda artmış olduğu için, rahminizi tümüyle kaplamıştır.

Arık hamileliğinizin son evreleri. Bebebğiniz karnınızda adeta bir kedi yavrusu gibi kıvrılmış ve o anın gelmesini sizinle bi,rlikte beklemeye başlıyor..

Bu yaşadıklarınızı bugüne kadar yaşadıklarınızı herhalde sollamıştır. 9 ay karnınızda taşıdığınız minik canlı artık kollarınızın arasına gelmek için gün sayıyor. Hayatınızı bir anda zenginleşecek. Dünyanın en büyük zevkini tatmaya hazır mısınız? 🙂Instagram

Leave A Response

*