Günümüz gençlerinin modası.. Piercing


Piercing_1Günümüzde gençler arasında moda haline gelmiş olan piercing’in kelime  ingilizceden gelmektedir ve delmek-deşmek anlamını taşımaktadır. Piercing, cilt, cilt altındaki yağ tabakasının ya da kıkırdağın delinmesi ile vücuda takılan takıdır, vücut sanatıdır.

Piercing için çeşitli delme araçları vardır. Bu aletlerin dezenfektasyonu sağlık açısından çok önem taşımaktadır ve iyi sterlize edilmelidir. Aksi takdirde iltihaplanmlara ve daha kötü sonuçlara neden olabilir.Bilinmesi gereken bir diğer nokta ise, vücuda takıldıktan sonra birkaç hafta krs inlikle çıkarılmaması gerektiğidir. Çünkü çıkarıldığı zaman iltihaplanmalara neden olur.

Bu harekatte bilinçli ilkel kültürlerden gelenekler alınmıştır. Bu geleneklerin bazıları body modification yani vücudu şekillendirmek, dövme yapmak, piercing, yara izleri bırakmak, kızgın demirlerle dağlamak vb…

Piercing’in tehlikeleri:

Piercing takma işlemini aynen tattoo’da yani dövmede  olduğu gibi uzman olmayan kişiler tarafından yapılmamalıdır. Büyük risk taşır.Sinirlerin bölünmesinden tutun da orta kulak iltihaplarına kadar pek çok rahatsızlığa sebep olurlar. Örneğin Dil piercing’i belli surat ifadelerinde damağa, diş etine ve bunun altında bulunan Alveolar-kemiğine bastırılır. Bu kemik basınç oluştukça yıpranıp azaldığı için, bunun sonunda dişler dökülmeye başlıyabilir.

Piercing Çeşitleri:

Kulak Piercingleri, yüz piercingleri, vücut piercingleri, erkeklerde genital piercing, kadınlarda genital piercing

Piercing yapılan bölgenin iyileşme süreleri farklıdır. Mesela kulak memesi 4-8 hafta sürerken, kulak kıkırdağı 4-12 hafta, bayan genital bölgeler 4-6 hafta erkek genital bölgeler 4-6 hafta gibi…Instagram

Leave A Response

*