Hamilelikte sporun yeri


Sağlıklı bir yaşam için spor yaşamın vazgeçilmezlerindendir. Peki hamilelikte? Eski inanışlar artık çöpe atıldı.

Geçmişte hamile kadınlar 9 ay boyunca ayaklarını uzatıp, yatarlar, olmadı ayaklarını yüksekçe bir yere kaldırarak kan dolaşımını sağlarlardı. Geçti artık o yıllar. Spor, normal bir yaşamda nasıl vazgeçilmez bir elzemse, hamilelikte de aynı şekildedir.

Hamilelikte yapılan usulüne uygun bir jimnastik te  aynı pozitif etkileri sağlayacaktır. Karnında giderek daha büyük bir yer kaplamaya başlayan bebeğinden dolayı solunumu ve hareketleri zorlaşan hamile kadının bunlarla baş edebilmesinde sporun büyük yararları olacaktır.

Ayrıca spor yaparken daha derin ve sık soluk alan anne adayı hem kendine hem de bebeğine daha fazla oksijen temin edecektir. Bu da bebeğin daha sağlıklı gelişimini sağlayacaktır. Tüm bunların yanında egzersiz ile kas ve eklemlerini kullanan gebe bir kadın daha esnek ve daha güçlü bir vücuda sahip olacaktır.Bu sayede doğumu daha rahat ve kolay olacaktır.

Tabi ki spora başlamadan çnce doktora danışarak, gerekli izinler alındıktan sonra spora başlamak gerekir. Çünkü her kadının metebolizması birbirinden farklıdır. Doktor onayı olmadan yapılan spor fayda yerine zarar getirebilir.

Hamile kadının spor yapmasının faydaları nelerdir?

Hamilelik döneminde fazlasıyla yaşanan yorgunluk, bel ağrısı, ayaklarda şişkinlik, yağ depolanması gibi sorunların önüne geçmekte fayda sağlar. Psikolojik olarak anne adayını rahatlatır, hareketlerini kolaylaştırır.

Hamilelikte yapılan yoga ise; hem beden hem zihin çalışmaları için birebir. Öğrenlen nefes teknikleri sayesinde kandaki oksijen ozranının artması sağlanıyor.Kullanılan karın nefesiyle, karın kasları çalışarak, normal doğumu kolaylaştırıyor.

Yapacağını şey hamileler için özel kursların olduğu merkezlerin birine gitmek ve seanslara katılmak. Üstelik bu tür merkezlerde anne adaylarına yoga, platesten bebek bakımına kadar pek çok eğitimde veriliyor.
Instagram

Leave A Response

*