Havuçlu Kırmızı Pancar Salatası

Hiç denediniz mi bilmiyorum ama ben ilk defa denedim ve harika bir lezzeti var. Üstelik kırmızı pancarın ve havucun yararlarını da düşünürsek, soframızda hiç olmazsa haftada 2 defa bulundurmakta büyük yarar var. Hem lezzet açısından, hem sağlık..

Kırmızı pancar Ege yöresindeki diğer adıyla çükündür, , B, C ve P vitaminlerinden zengindir. Bileşiminde bulunan ve radyoaktif bir eleman olan rubidyumun sindirim üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Pancar aynı zamanda fosfor, demir, bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, brom, çinko, manganez ve şeker bulunur.

Yararlarına gelince,

Kırmızı pancar alyuvarların oluşmasında rol oynar. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biridir. Havuç suyuyla yarı yarıya karıştırılan kırmızı pancar suyu, günde 400 gr. içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltir.

Prostat, verem ve sinir hastalıklarında faydalıdır.

Pişirilmiş ve ezilmiş kırmızı pancar şişliklere sarılırsa, şişlikleri indirir.

Kırmızı pancar suyu içmek, rahmin fibromlarını ve miyomları ile göz perdelerini eritir, yüksek kan şekerini ve tansiyonu indirir.

Kafa derisine sürülürse kepeğe karşı çok iyi gelir.

Mide ve bağırsak üzerinde olumlu etkisi vardır.

Kemik zafiyeti olanlara çok fayda verir.

Karaciğer hastalıklarına karşı koruyan özelliği ile tanınır ve karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. B vitaminleri ve fosfor ile sinirleri yatıştırır.

İçinde bulundurduğu radyoaktif madde ile vücudu şeker hastalığına, vereme ve kansere karşı koruyor.

Tüm bu bilgilerden sonra salatanın yapımına geçelim..

MALZEMELER

1 adet orta boy kırmızı pancar,

1 adet büyük boy havuç

2 diş sarımsak

1 kase süzme ya da normal yoğurt

Tuz, Balsamikli sirke ya da normal sirke, nar ekşisi, zeytinyağı

YAPILIŞI

Havuç ve pancarı soyup, yıkadıktan sonra rendeleyin. Sarımsakları ince kıyın ya da rendeden geçirin. Hepsini bir kapta karıştırın. Tuz, balsamikli sirkeyi ekleyip, servis tabağına alın. Dilerseniz, dere otu da ilave edebilirsiniz.

AFİYET OLSUNInstagram

Leave A Response

*