Haydi artık doğaya gidelim

DOGA-KARÜlkemizde teknoloji ve eğlence sektörleri gibi alanlarda oldukça hızlı gelişmeler yaşanmakta olmasına rağmen, gelişmişliğin en bariz göstergelerinden biri olan “DOĞA” VE ÇEVRE KORUMAYA verilen önem hakkında aynı şeyleri söylemek kolay değil…

Bir Avustralya yerlisi daldan 1 meyve koparıp yedikten sonra onu doğaya iade edebilmek için tekrar toprağa gömme bilincine sahip olabiliyorken, bizim gelişmiş milletimiz doğayı ancak çekirge gibi tüketilecek bir şey olarak görme seviyesini aşamamış vaziyette henüz…

Örneğin, Tanrının bize bahşettiği en önemli şey ve bizim yaşam kaynağımız olan doğa ile bütünleşmek gibi bir kavram bizim millette ara ki bulasın.. Adam yeni daire alıyor.. Harika balkonu var ve çıktığında temiz havayı soluyabiliyor.. Ama ne yapıyor? Çağır bir tane panjur ustası..

Balkonu iptal et ve kapat.. Ne oldu? 2 metre kare daha yer kazandın.. Böyle bir “doğacı” milletiz velhasıl..

İşte bu konuda faaliyet gösteren kişi ve firmalara da büyük görevler düşüyor.. İnsanlara doğayı sevdirmek ve onları doğa ile kucaklaştırmak için..

Yani “DOĞA SPORLARI” firmalarından bahsediyoruz.. İnsanlarımızdaki bilinç (ve gelişmişlik) seviyesini arttırabilmek için önemli katkılar sağlamak durumundalar bu firmalar..

İnsanlara, doğa sporu nedir? Bedene ve ruha ne gibi katkısı olur gibi bilgiler kazandırmak yanında tabii ki onların doğada ne kadar da güzel zaman geçirip aynı zamanda eğlenebileceklerini göstermek durumundalar bu kuruluşlar..

Bunlardan bir tanesi de PDS PUSULA DOĞA SPORLARI isimli bir kuruluş ve İstanbul kökenli.. Sahipleri bizzat bu işin içinden gelen profesyonel insanlar ve karı koca kendilerini bu işe adamış olarak çalışıyorlar..

Kutsal Zafer Şahin Bey’ ile bu çok önemli konuda bilgi alışverişinde bulunalım dedik ve bazı sorular yönelttik kendisine. Bu kısa fakat çok faydalı röportajı sizlerle de paylaşalım dedik;

HANGİ MODA: Zafer Bey, neden doğa sporları yapalım? Kişi olarak bize neler verebilir bu uğraş?

–    “İnsan doğanın bir parçasıdır, hem avcıdır, hem de avdır. İnsan her yere ve ortama uyum sağlayabilen ender canlılardandır. Topluluk içerisinde yaşamaya uygun olmasıyla birlikte şehir yaşamı insanın doğaya ait kısmını küllendirmektedir. Ama asla insanın içindeki doğal güdüleri tamamen yok edemez. İnsanın her zaman ruhunda doğaya gitmek isteyen bir güdüsü bulunmaktadır. Bunu da birçok şekilde yaptığını biliriz. Doğa sporları da bu doğaya gidişlerden biridir aslında; malzemeler nedeni ile bu sporların sunduğu heyecanı doğada yaşamaktan öteye pek gitmese de, yine de doğada bulunmak insanı rahatlatır ve farkında olmadığı hisleri yaşamasını sağlar. Doğa sporları bize doğanın barında yaşayamazsak da, bir şekilde doğanın içinde bulunmamıza yardım ve yataklık eder. Anlayabilen için de doğanın önemini gösterir.”

HANGİ MODA: Türkiye’de yeterince ilgi var mı?

–    “Türkiye’de çok çeşitli doğa sporları, bir o kadar yoğunlukta yapılmaktadır. Yurtdışından da gelen birçok sporcu ve meraklı bulunmaktadır. Ancak, yurdum insanının çok az bir kısmı, yurdum gencinin çok az bir kesimi, doğa sporlarının insan sağlığı, özellikle gelişim sağlığı için gerekliliğini ve önemini anlayarak ve hakkını vererek yapmaktadır. Çoğunluğumuz hala; “ben de, bunu da yaptım…” demek için yapmaktadırlar. 90’lı yılların sonunda bazı gençlerin üzerinde bizim güldüğümüz ve aslında kınadığımız “Yes, I did…” yazılı bir t-shirt vardı; İşte demek istediğim bu… Ben yaptım değil, ben buyum ve bunu yaşıyorum bakış açısı olmalı bence. Türkiye’de doğa sporları henüz 17 yaşlarında bir genç bana göre.”

HANGİ MODA: Son zamanlarda bu sporlara karşı ilgi açısından gelişme var mı?

–    “Var, ama yeterli doğrulukta seyrediyor mu bilmem. Yukarıdaki cevabımda belirttiğim gibi her şey.”

HANGİ MODA: Doğa sporu dediğimizde aklımıza en çok gelenler hangisi Türkiye’de?

–    “Her zaman ve her yerde dağcılık başta gelir, ardından trekking olarak isimlendirilen doğa yürüyüşü, ardından da dalışın önüne geçmiş olan yamaç paraşütü en çok akla gelenlerdir. Bir de örnek olarak extreme (sıradışı) tabir edilen sporlardan skydiving (serbest paraşüt) sporunu gösterebiliriz. Ancak doğa sporları ile extreme sporlar arasında ince farklar vardır.”

HANGİ MODA: Herkesin yapabileceği doğa sporu nedir?

–    “7’den 70’e doğa yürüyüşü, herkesin yapabileceği bir spordur.”

HANGİ MODA: Maliyetli midir bu.. Birkaç örnek verebilir misiniz biz de yapmaya kalksak? Yani hangi spor için nasıl bütçe ayırabiliriz?

–    “Tüm bu sporları konfor içerisinde ve sağlıklı yapabilmek için bazı malzemeler gereklidir. Bu da doğal olarak maliyet demektir. Doğa yürüyüşünü ele alacak olursak ve örneğin birkaç da malzeme sayalım, ürüyüş botu, sırt çantası, giyim, baton (yürüyüş sopası) gibi… bir hayli masraf olacaktır. Ama bu masrafları da akıllıca belirlemek mümkündür. Markalı bir yürüyüş botu yerine daha ucuz ama yine de dayanıklı bir bot pekâlâ olabilir, baton (yürüyüş sopası) satın almak yerine doğada elde edeceğimiz düzgün ve sağlam bir dal, bir sopa işimizi başarı ile görecektir.”

HANGİ MODA: Tehlikeleri var mıdır?

–    “Her spor, hatta her iş tehlikeler barındırır. Nedir bu tehlikeler? İnsan kaynaklı tehlikeler, doğadan gelen tehlikeler, sürpriz tehlikeler (göktaşı düşmesi gibi  ) Doğa yürüyüşünde düşme, çalı çırpı çizmesi, dal çarpması, kayalıktan taş düşmesi gibi tehlikeler; yılan veya kurtla karşılaşmanızdan daha fazladır.”

HANGİ MODA: Türkiye’nin hangi bölgelerinde ne yapılır?

–    “Doğa yürüyüşü mevsim ve bölge gözetmez. Türkiye’nin her karışında (Taksim meydanı dışında ) doğa yürüyüşü yapılabilir, düzenlemesi yapılmış ve iklimi uygun bir çok bölgemizin tepesinde yamaç paraşütü yapılabilmektedir. Dağcılık rotaları zaten bellidir, hemen hemen tüm dağlarımız. Su sporları, Karadeniz düşük yoğunlukta olmak üzere, güney ve batı sularımızda rahatlıkla yapılmaktadır.”

HANGİ MODA: Firma seçerken nelere dikkat etmelidir?

–    “Doğa sporlarını size yaşatacak firmaların, vergi kaydı bulunan gerçek işletme olması, ilgili sertifika ve belgelere sahip gerçek doğa sporcularını barındırması, doğaya olan yaklaşımlarının ticari yaklaşımlarının önünde olması ve bunu cesurca ispatlarla belli etmeleri, müşterileri ile arkadaş olup müşteri kaybına uğrayan işyeri sahiplerinin olması ; kısacası, işlerini yapmaktan büyük zevk alan, doğa sporları ve doğa yaşamı yaşam tarzı olan ve doğada sevinçten utanmadan çığlık atabilen kişilerin yönettiği firmalar sevilen firmalardır.

HANGİ MODA: Siz hangi konularda daha etkinsiniz?

–    “Benim kökenim skydiving, yani uçak paraşütçülüğü; ve sırasıyla yamaç paraşütü, trekking, dağcılık, hayatta kalma eğitmenliği. Bunların tümünden sertifikam, bazılarında da üst seviye lisansım var. İşletme olarak da yamaç paraşütü, trekking, kampçılık, hayatta kalma konularında eğitimler veriyoruz.”

HANGİ MODA: Türkiye’de daha geniş halk kitlelerinin ilgisi gelişsin diye neler yapmak lazımdır?

–    “Doğa sporcularını desteklemek ve doğa sporları firmalarının önünü açık tutmak lâzım. Milli park gibi yerlerin işletmesini alan piknik alanı veya kapıda bilet kesme işleri için ormanı talan eden firmalar gibi, hiçbir doğa sporları işletmesi doğaya ters düşmez, aksine geliştirir. Ayrıca doğa sporları firmaları, doğa sporlarını halkımıza daha iyi benimsetebilmeleri için gerçekten dostane ortak çalışmalar yapmaları lâzım.”

HANGİ MODA: Bu kıymetli bilgiler için çok teşekkür eder başarılar dileriz.

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgilenmek aktivitelere katılabilmek için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

PUSULA DOĞA SPORLARI

 

 

 

PUSULA DOĞA SPORLARIInstagram

Leave A Response

*