Haydi Çekirdekler Toprağa

Başlığı okuyunca anlamamış olabilirsiniz.. Hmen açıklayalım o zaman..

TEMA Vakfı tarafından başlatılan bir uygulama bu. Yediğiniz meyvaların çekirdeklerini sakın çöpe atmayın. Biriktirin ve doğaya savurun. Evet doğaya.

Topraklara atın. Atın ki geri dönsün. Öyle çok uğraşamnıza gerek yok. Toprağın 10 santim kadar derinine gömmeniz yeterli olacak. Bir bardakta su döktünüz mü tamamdır.

Bu sene (2012) dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacak, bu nedenle yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın,

Gömme imkanınız yoksa bi poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın ( yada arabanıza koyun) arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir aksine çevre için yeni hayattır.
Doğa hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler…

Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir !  Bunu yapmayın ve yaptırmayın.

Yapılan çalışmalarda doğaya başıboş atılan yada dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu kanıtlanmış.
En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet…
Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım…Instagram

Leave A Response

*