Hazır gıdalardaki maddelerin sağlığa etkisi


Günümüz yaşamında hazır gıdalara yöneliş gün geçtikçe artmakta. Zaman darlığı, kolaya kaçma, yorgunluk vb nedenlerden dolayı insanlar hazır ve donmuş gıdalara rağbet eder oldu. Peki bu gıdaların sağlığınıza ne denli zarar verdiğini biliyor musunuz? Elbette sadece hazır gıdalar değil. Pek çok et ve et ürünleri, reçeller, cipsler,salata sosları, hazır kurabiye ve krakerler, margarinler, mandra ürünleri, konserve sebzeler… Liste uzayıp gidiyor. Hangi üründe ne kullanılıyor ve zararı ne diye merak ediyorsanız; bu yazıyı okuduktan sonra hem kendiniz, hem çocuklarınız için bu gıdalardan uzak duracaksınızdır eminiz.

Pek çok et ürünününe kırmızı rengiş veren sodyum nitrat.. Düşüklere neden olabiliyor.

Bitkisel yağlarda, patates cipslerinde, sakızda bulunan E320 BHA kanser riskini arttırıyor, karaciğer büyümesine neden oluyor. Alerjik reaksiyonların sebebi olabiliyor.

Dondurulmuş ürünlerde, konserve ve salata soslarında kullanılan E621 MSG baş ağrısına ve mide bulantısına neden oluyor.

Hidrojene edilmiş bitkisel yağ cipslerde, kurabiye ve keklerde ve maargarinlerde var. Bu da kalp hastalıklarına ve böbrek yetmezliğine neden oluyor.

E310 Propyl Galleta; Bitkisel yağlarda, işlenmiş et ürünlerinde, dilimlenmiş patateslerde, mısır gevreklerinde bulunuyor. Kanserojen bir madde. Sindirim sistemi sorunlarına yol açıyor.

Aspartam; diyet yemekler, içecekler, puding, dondurulmuş tatlılarda var. Baş ağrısı, titreme, görüş kaybı ve kansere sebep olabiliyor.

Fırın ve pasta ürünlerinde sakız ve meşrubatlarda bulunan E950 Acesulfame-K’nın kansere neden olduğu söyleniyor.

E133 Blue 1 ve Blue 2 , E127 Red 3, E110 Yellow 6: Gıda renklendiriciler. Konserve sebzeler, mandıra ürünleri, tatlılar, pasta, bisküvi, çerez, hazır çorbalarda var. Tiroid kanserine, kurdeşene, burun tıkanıklığına, böbrek tümörüne, karın ağrısına, iştahsızlığa neden olabiliyor.

Potasyum Bromate; Ekmek, unlu ürünler ve pizza hamurunda var. Kansere yol açtığı söyleniyor.

Beyaz şeker; Fazla kiloya, depresyona, diş çürümelerine neden oluyor

Bundan böyle aldığınız ve yediğiniz gıdalara dikkat etmeniz ve sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyleInstagram

Leave A Response

*