Hedeflediğin işi alabilmek için güçlü ve kararlı ol

 

is-gorusmeBir iş görüşmesi yapacaksın ve bu işi senin kariyerin için çok önemli. Önemli ama bu işi alabilecek misin? Kariyerinden önemli olan şey o an nasıl durduğun ve karşındaki insanda nasıl bir etki bırakacağındır, hiç şüphesiz.

Öncelikle özgüven.. Sağlam bir özgüvenin olmalı ve bunu karşındaki kişiye hissettirebilmelisin.

Heyecandan uzak dur! Heyecan görüşme sırasında her şeyi birden berbat edebilir.

Görüşmeye gitmeden önce dolabına göz gezdir. Her kadının ya da erkeğin dolabında, kendini güçlü, şık ve zarif hissettirecek kıyafetler vardır. Doğru seçim yap. Ne çok kısa ne çok uzun, ne çok dar ne çok bol. Ciddi, ciddi olduğu kadar yumuşak seçimler olmalı. Karşındaki kişiyi kıyafetinle de etkilemelisin. Ama bu sakın ola seksi görünüm olmasın. Bu seni basit ve kolay bir insan olarak gösterir.

Olumlu düşün… Görüşme sonucunu kafanda olumsuz olabilir diye belirleme. Kararlı  ol ve bu işi alacağını düşün.

Görüşme sırasında yapacağın konuşmalar için  işle ilgili ön bilgiler edin. Bir sunum yapacaksan, bu konu hakkında üstünkörü değil, derinlemesine bilgi sahibi ol.

Duruşuna dikka et! Asla kambur vaziyette, eller kenetlenmiş durma. Beden dilinin ne kadar önemli olduğunu biliyorsun. Rahat dur. Ellerin ve ayakların karşındaki insanda kendine olan güvenini belli etsin. Dik otur ve karşındaki insanın gözlerine bak, yere değil.

Güçlü ve zeki görün. Bunun yolları da dediğimiz gibi öncelikle duruşundan geçer. Ses tonuna dikkat et. Ne çok sert, ne de çok yumuşak. Derinden konuş. Derinden konuşmak, karıdaki kişide pozitif bir etki yapar.

Gülümse ama dozunu ayarla. Çok sık gülümseme, sürekli  başını sallayarak onay verme. Bu sizin kolay bir insan olduğunuz izlenimi verir.

Ellerin ve yüzün terli olmasın. Bunu önlemek için yanında bir mendilin olsun.

Derin nefes al, heyecanını yen, görüşmeyi yap ve işi al. Başarı ve kariyer uzak değil….Instagram

Leave A Response

*