Hobi köşesi – Sandalyeleri yenileyelim

sandalye-karisikSandalyeler evimizin, bahçemizin,  olmazsa olmazlarındandır. Tarih boyuca farklılıklar göstererk günümüz modern sandalyelerine kadar bir süreç geçirmiştir.

Çeşitli topluluklar kendi kültürlerini yansıtacak üretimlerde bulunmuşlardır. Hemen her şeyde olduğu gibi sandalye konusundaki çeşitlilik de günümüze oldukça fazladır. Gerçek veya suni deri kaplama olmasından tutun da, ahşap, metal veya plastik olanlarına kadar, klasikten moderne, ev sandalyelerinden ofis sandalyelerine büyük çeşide sahiptir.

Durum böyle iken sizin de evinizde buluna sandalyelere değişiklik  yapmak zamanı gelmemiş midir? Eğer sağlamsa atmaya da kıyamıyorsunuz. O halde yenilemeye ne dersiniz? Nasıl mı? Çok kolay. Ufak bir kaç değişiklik ile sandalyelerinize yeni bir form kazandırabilirsiniz. Üstelik bunun için çok masraf da yapmayacaksınız. Kendi ellerinizle uğraşıp, ortaya çok sevimli ya da şık sandalyeler çıkaracaksınız. Bir anda evinizin, balkonunuzun – her nerede kullanıyorsanız- havası değişecek.

Sizlere bir kaç fikir verelim. Gerisi size kalmış.

sandalye-5

Mesela sandalyelerinizi üstteki fotografta gördüğünüz gibi renklendirebilirsiniz. İki farklı rengi – evinizin dekoruna göre- alın. Sandalyelerinizi önce zımparalayın, astarlayın ve son olarak boyayın. Boya seçimin, isteğe göre dilerseniz fırça ile dilerseniz sentetik spray boya ile yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta her ne şekilde boyama yaparsanız da , mutlaka açık havada düz bir zemin üzerinde yapmanız olacak. Sandaleyelerin arkalıklarını da farklı renklerde boyayabilirsiniz. İşte size karika iki ayrı sandalye. Çok şirin değil mi?

sandalyeÜstte gördüünüz sandalye bildiğiniz kahveci sandalyesi. Üzerine renkli renkli desende kumaşlarla minderler dikebilirsiniz. Ya da baskı tekniği kullanarak, yenileybilirisniz.

sandalye-2 sandalye-3Sarı ve kırmızı sandalyeler.. Bahçe ve balkonlarınız için ..

Ya bu tabureye ne demeli. Önceki ve sonraki haline bir bakın. Çok şirin değil mi?

tabure

 

Bu mavi sandalye?

sandalye-doseme

Boyamadan önce mutlaka zımpara yapmayı unutmayın. Aksi takdirde boyanız kalıcı olmaz ve kısa süre içinde boyalar kalkar.

 

 Instagram

Leave A Response

*