Hürrem Sultan’ın Yaşamı

Muhteşem Yüzyıl yayımlanmaya başladığından beri tarihle daha doğrusu Kanuni Sultan Süleyman’ın dönemi Osmanlı Tarihi ile az çok bilgilenir oldu insanlar!…

Televizyon dizilerinin olumsuz etkilerini yazmak istemiştim ama arada bir iki de olsa pozitif olanları görünce hadi dedim olumlu bakayım biraz.:)

“Muhteşem Yüzyıl” seyircisi, müptelası oldukça fazla. Çarşamba saat 20:00 olunca özellikle kadın izleyiciler ekrana kilitleniyor. E fenada olmuyor hani. Tarihle ilgili bilgileri  bir nebzede olsa bu dizi sayesinde öğreniliyor. Gerçi mesela ünlü “Hürrem Sultan” yani Alexandra Lisowska hakkında ne biliyorsunuz? Oldukça fazla şey biliyoruz dediniz sanki.:) Hırsı, güzelliği ya da aşkı dışında bildikleriniz neler?

Hadi o zaman hayatına bir göz atalım. Ne dersiniz?

Hürrem Sultan 1506 yılında doğmuş  1558 yılında vefat etmiş.  Kanuni Sultan Süleyman’ın saltanatlığı döneminde oldukça büyük roller oynamış ve onun nikahlı eşi olmayı başarmış bir kadın.eşi

Leh asıllı Yahudi bir ailede doğan Hürrem Sultan’ın asıl adı Roxelanne’dı (Alexandra Lisowska). Güzelliği nedeniyle küçük yaşta 1520 tarihinde bugünkü Ukrayna sınırları içinde bulunan Rohatyn şehrinden kaçırılmış.  Daha sonra Kırım Hanı tarafından Osmanlı sarayına sunulan Hürrem Sultan sarayda özel bir eğitim görmüş. Eğitimine zekasını ve güzelliğini de katarak başarılı bir padişah eşi ve başarılı bir Sultan olmuş.  Aşkına karşılığı ziyadesiyle Kanuni Sultan Süleyman’dan almış.

Hürrem Sultan saraya geldiğinde Kanuni’nin cariyelerinden biri olan Mahidevran Sultan’dan Mustafa isimli bir oğlu varmış. Mustafa’nın Kanuni’den sonra padişah olmasına kesin gözüyle bakılıyormuş. Yani buda demek oluyor ki Mustafa’nın annesi  Mahidevran Sultan’ın Valide Sultan olacağı anlamına geliyordu.  Oysa  düşünülen ve beklenilen olmadı. Hüreem kendini burada da gösterdi ve bu sadece Mahidevran için bir hayal oldu.

Bazı kaynaklar çeşitli entrikalar uygulayarak 16. yüzyıl Osmanlı tarihini olumsuz yönde etkilediği iddia ederler. Kızı Mihrimah Sultan’ı Vezir-i Azam Rüstem Paşa ile evlendirerek Vezir-i Azam’la bir ittifak oluşturdu. Kanuni yeniçeriler tarafından çok sevilen oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla öldürttü. Hürrem Sultan’ın Kanuni’yi bu kararda etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa’da geçirdi. Ancak Hürrem Sultan’ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan’ın oğlu padişah II. Selim Mahidevran Sultan’a maaş bağlattı ve oğlu Mustafa’nın türbesini yaptırttı.

Devlet yönetiminde etkili olan Hürrem Sultan İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Bu dönemde Ruslar Kazan ve Astrahan Hanlıklarına hakim olup doğuya doğru yayılmaya başladılar. Tüm bunlara rağmen eşi Kanuni Sultan Süleyman’dan önce 52 yaşındayken öldü ve oğlu II. Selim’in tahta çıkışını göremedi.Cenazesi İstanbul’da Süleymaniye Camii haziresindeki Hürrem Sultan Türbesi’ne gömüldü.

Daha ayrıntılı bilgi için; http://tr.wikipedia.org/wiki/H%C3%BCrrem_SultanInstagram

Leave A Response

*