İstanbul Modern Sinema 7/14 Mayıs

 

İstanbul Modern Sinema, 7-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştireceği “İyi Günler Türkiye!” başlıklı programla 1960’ların Türk sinemasından toplumsal gerçekçi filmler sunuyor .

Mimar Sinan Sinema-TV Merkezi ile işbirliğiyle hazırlanan seçkide, Yılmaz Güney’in kendi yaşamından da izler taşıyan, içeriği, biçimi ve yorumuyla sinemamıza gerçekçiliği getiren, Türk sinemasında bir dönüm noktası olarak kabul edilen “Umut”, göç sorunu ve emek sömürüsünü ele alarak, sosyal eleştiriyi yansıtan ve iki yıl sansürlenen Duygu Sağıroğlu’nun ilk filmi “Bitmeyen Yol”, Halit Refiğ’in aydın kişinin toplum içinde yabancılaşmasını anlattığı, işçi-işveren ilişkilerine değinen, toplumsal gerçekçi sinema örneklerinden “Şehirdeki Yabancı” ve sinema tarihimizin en iyi hapishane filmi olarak nitelendirilen Bilge Olgaç’ın “Linç”, sendikalaşmayı, emekçi sorunlarını konu eden ve “ilk grev filmi” olarak tanımlanan Ertem Göreç’in “Karanlıkta Uyananlar” isimli filmleri gösterime sunulacak.

Programda üzerine kitap yazılan tek Türk filmi olan ve hüzünlü, duygulu bir aşk hikâyesini, yalın, özgün sinema diliyle aktaran, Türk sinemasının kült filmleri arasında gösterilen Ömer Lütfi Akad’ın “Vesikalı Yârim” isimli filmi de gösterilecek. 41 yıl önce çekilen ve Yeşilçam melodramlarından gerçekçi özellikleriyle farklılaşan “Vesikali Yârim” ile birlikte, 1967 yılında San Remo’da 10. Uluslararası Bordighera Gülmece Filmleri Şenliği’nde Gümüş Ağaç Ödülü’nü alan, artist olmak için köyünden kaçan bir genç kız ile alkolik bir sokak fotoğrafçısı eski bir İstanbul beyefendisinin buruk öyküsünü anlatan, nostaljik çağrışımlar içeren Atıf Yılmaz’ın “Ah Güzel İstanbul” adlı filmi, Memduh Ün’ün Edmund Morris’in oyunundan yola çıkarak, melodramik kalıplardan uzaklaşıp, gerçek ve etkileyici bir dram sunduğu “Kırık Çanaklar” da siyah-beyaz Yeşilçam filmlerinin tadını yeniden yaşatacak izleyicilere.

“İyi Günler Türkiye!” başlıklı programa filmlerin yönetmen ve oyuncuları da konuk olarak katılacak: Halit Refiğ, Duygu Sağıroğlu, Selma Güneri, Göksel Arsoy, Ertem Göreç, Nilüfer Aydan.

8 Mayıs Cuma günü saat 15.00’te “Şehirdeki Yabancı” filminin gösteriminden sonra Halit Refiğ, Göksel Arsoy ve Nilüfer Aydan film üzerine konuşacaklar.

10 Mayıs Pazar günü saat 15.00’teki “Karanlıkta Uyananlar” gösteriminin konuğu ise filmin yönetmeni Ertem Göreç.

14 Mayıs Perşembe günü saat 15.00’te “Bitmeyen Yol” filminin gösteriminden sonra yönetmen Duygu Sağıroğlu ve başrol oyuncusu Selma Güneri söyleşi yapacaklar.Instagram

Leave A Response

*