Kadın Dostu Kütüphaneler…


Kadınlarımızı kitap okumaya teşvik etmek için anlamlı bir açılış Kayseri’de yapıldı. Okuma alışkanlığının alt düzeylerde olduğu ülkemizde bu ve bunun gibi organizasyonlara büyük ihtiyaç var. Kadının çocuğunu yetiştirebilmesi için öncelikle kendisinin bilgilenmesi ve bunu aktarabilmesi gerekir. Günümüzde internetin yayılması ile zaten çok az sayıda okuna kitap okuma  iyice düşmüş görünüyor. Oysa kitap okumanın verdiği manevi tatmin internette geçirilen zamandan çok daha fazladır.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen törende konuşan Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, proje ile kadınların sosyal hayata daha aktif katılmalarının sağlanacağını belirterek, “Kadınlarımızı toplumdan uzaklaştıran televizyon ve internetten kurtarmayı hedefleyen proje çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz. Kadınlarımızı evin içinde yalnız kalmaktan kurtaracağız ve onların toplum ile iç içe yaşamalarını kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını sağlayacağız” diye konuştu.

Proje çerçevesinde TAD Kayseri Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Özesmi, Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Argunşah, Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Uzman Kütüphaneci Melek Deniz ve 75. Yıl İl Halk Kütüphanesi Müdür Yardımcısı Fikret Özüberk tarafından katılımcılara kitap okuma alışkanlığı ve kütüphanecilik konularında bilgiler verildi.

Bu gibi çalışmaların tüm ülkeye yayılmasını ve okumayan, okuyamayan kadınların bu olanaklardan yararlanmasını diliyoruz.Instagram

Leave A Response

*